13.10.2018 14:30


Proč nám volby procházejí?

Autor: Sabina Žilková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Pár dní před dnem V, zrovna když jsou předvolební stánky v plném květu, mě zastavuje na ulici slečna, jestli nechci bonbon. Na takovou otázku by málokdo odpověděl záporně. Zcela bezpracně tedy dostávám nejenom avizovaný bonbon, ale i odznáček a pestrobarevný leták. Klíčenku zdvořile odmítám.

Předvolební kobliha

„Nechcete ještě tužku?“ nabízí mi slečna s úsměvem, který by odzbrojil i horlivého zastánce rytí do hliněných tabulek.

„A nevadí, že Vás asi volit nebudu?“ ptám se obezřetně a potěžkávám v ruce svou nečekaně nabytou kořist. Odpovědí je mi ujištění, že to vůbec nevadí, jen ať si tužku vezmu a přečtu si program na letáku. Odevzdaně tedy přebírám od slečny sloganem potištěnou propisku (ty od prezidentských voleb už beztak vypovídají službu) a s bonbonem v puse se vydávám ke škole.

O pár dní později jsou už hlasy dávno sečteny a mě čeká sběr materiálu pro článek. Volební anketa, to se přece bude psát skoro samo. Jak dlouho jste se připravovali na volby? A jste spokojeni se svojí volbou? Jednoduché otázky, ovšem získání odpovědí představuje větší problém, než jsem očekávala.

„Já volit nešel. Neměl jsem čas si nastudovat programy, takže by to stejně nemělo cenu.“

„Mně se nechtělo jezdit domů jenom kvůli volbám.“

„A jo, ony byly volby? Tak u těch jsem nebyl, komunální volby beztak neřeším.“

Nejvíce mě ovšem dostává odpověď od jedné starší paní na ulici. Volit sice prý byla, ale už si nepamatuje, komu „to nakonec hodila“. Dlouze si ovšem stěžuje na množství letáků, které jí doma překáží. Kontejnery na papír má daleko. Vyjadřuji svou soustrast nad takovým problémem s odpadem a odcházím shromáždit svoje poznatky ke stolku do nedaleké kavárny.

Ulice oproti minulému týdnu zeje prázdnotou. Škoda. Docela bych si dala předvolební buchtu. Ale těm už nejspíš dávno skončila minimální trvanlivost. Stejně jako stánkům, usměvavým slečnám s propiskami a zdá se, že i volbám samotným. Je to zvláštní. Přísahala bych, že datum spotřeby bylo ještě necelé čtyři roky vzdálené. Asi si budu muset pořídit silnější brýle, písmo na obalech je přeci jenom rok od roku menší. Že nutně potřebuji zajít do optiky, si raději hned zapisuji.

Tedy, vlastně nezapisuji, ale ťukám do mobilu. Volební propiska totiž přestala psát…

Klíčová slova: fejeton, volby, politika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.