08.12.2015 11:11


Problémy s dluhy? Pomoc nabízejí inkasní agentury

Autor: Martinková Helga | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

S dluhy se vyspořádává každý po svém. Mnozí se obracejí v případě nouze na rodinu, často jde však o začarovaný kruh, ze kterého není snadné najít cestu ven. Kdo si se svojí finanční situací neví rady, má možnost řešit svůj problém s inkasními agenturami tak, aby ztratil co nejméně peněz, času i nervů. 

Ilustrační fotoBrno  Dle nejnovějšího průzkumu agentury IPSOS realizovaného pro společnost KRUK má téměř polovina Čechů obavy o svoji finanční situaci. Pokud výdaje přesahují rozpočet domácnosti, obracejí se lidé na banky se žádostmi o půjčku. Spotřebitelský úvěr si bere 58 procent Čechů, hypotéku 55 procent. Obdržené peníze dlužníci utrácejí nejčastěji za nájem, auta, domácí spotřebiče, dovolené nebo vánoční dárky. Neplatiči mohou být bankami přesunuti do inkasních agentur, které se tak stávají věřitelem a zabývají se správou a vymáháním pohledávek. Tyto agentury pak jednají se svými klienty a mohou být velkou pomocí při řešení nesplacených dluhů. 

„Na inkasním trhu přibylo za loňský rok 1,6 milionů pohledávek v objemu přes 22 miliard korun a jejich vymahatelnost stále klesá. Proto se domníváme, že osvěta je základ,“ uvedla mluvčí Asociace inkasních agentur Jana Tatýrková. Asociace inkasních agentur dala záštitu Dni bez dluhů, který pořádala inkasní agentura KRUK. Mezi dvanáctým a patnáctým listopadem se tato osvětová akce konala v Praze, Brně, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Olomouci, Ostravě a Plzni. Den bez dluhů se snažil upozornit na zadluženost lidí i domácností a poskytnout informace a pomoc s řešením splácení úvěrů. Odborníci z Poradny při finanční tísni a společnosti KRUK poskytli rady více než sedmi stovkám lidí. „Mnoho našich klientů je v těžké finanční a životní situaci. My si uvědomujeme, že do takové situace se může dostat každý z nás, proto jim podáváme pomocnou ruku,“ vyjádřila se manažerka pro marketing a PR společnosti KRUK Markéta Fixová.

I mimo Den bez dluhů poskytují inkasní agentury informace pro zadlužené Čechy. „Lidé se nás nejčastěji ptají na to, co inkasní agentury mohou, a co už by neměly. Mnohým připadá už samotná upomínka hrubá, jindy zase chování operátorů. Hodně dotazů se také týká poplatků. Za poslední dobu jsme však při prověřování stížností konstatovali porušení Etického kodexu pouze jednou,“ doplnila Tatýrková.

Společnost KRUK spravuje a vymáhá pohledávky, přičemž využívá smírnou strategii. "Nabízíme klientům možnost rozložit svůj dluh na delší časové období do splátek, které přizpůsobíme jejich aktuální finanční situaci. Takže je pro ně mnohem dostupnější se z dluhů dostat," vyjádřila se Markéta Fixová.

Inkasní agentury tedy poskytují spotřebitelům informace a pomoc ohledně splácení. Pokud však dlužník svoji situaci aktivně neřeší a příliš dlouho ignoruje nárůst upomínek a samotného úroku, může přijít na řadu soudní vymáhání dluhu, tedy exekuce. Ta ale často bývá až poslední možností, v případě, že selhaly mimosoudní způsoby vymáhání. V období Vánoc se situace z hlediska exekucí příliš nemění. "Vánoce jsou bezesporu obdobím, kdy si lidé berou více půjček. Nicméně samotný projev v nárůstu počtu exekucí není tak rychlý a ne všechny nesplacené pohledávky se vymáhají exekučně," řekl pro Stisk mediální zástupce české Exekutorské komory David Sahula.


Klíčová slova: dluh, inkasní agentura, půjčka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.