18.04.2018 20:12


Problémů ve využívání léčebného konopí přibývá

Autor: Adéla Petřeková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Rozšíření léčebného konopí v České republice brzdí především elektronické recepty a cena. Na tom se shodli vědci na dnešním 4. ročníku mezinárodní konference Konopí a věda na Mendelově univerzitě v Brně. Aktuálně se pomocí konopí léčí legálně jen desítky lidí, třebaže zájem je mnohem vyšší.

Konference Konopí a věda. Foto: Adéla Petřeková

Brno – Léčebné konopí v České republice předepisuje přibližně 17 lékařů. V 70 % dávají recept na léčebné konopí lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny, a to pár desítkám lidí. Poptávka je ale mnohem vyšší. „Je mnoho lidí, kteří se léčí sami, podle údajů jde o 880 tisíc lidí,“ uvedl lékař Fakultní nemocnice u sváté Anny Radovan Hřib. Problém je především ve složitosti e-receptů, které jsou podmínkou pro předepisování lékařského konopí, ale i v jeho konečné ceně.

Jedním z hlavních problémů, který zabraňuje rozšíření léčebného konopí mezi uživateli, je cena. „Začínalo se na stokoruně za gram, což i tak byla pro pacienta finanční zátěž," řekla Hana Gabrielová z pacientského spolku pro léčbu konopím KOPAC. Dnes se cena léčebného konopí vyšplhala na 200 korun za gram a pacientům se může předepisovat maximálně 180 gramů za měsíc. Na černém trhu si pacienti obstarají konopí od 80 korun za gram, nikdo jim však nezaručí léčebné účinky. „Snažíme se, aby fungovala plná úhrada, jako to funguje například v Německu," dodala Gabrielová.

Cenu zvyšuje hned několik faktorů. Problém nastane dle Gabrielové už v počátku ve vypisování veřejných zakázek. „Tendry se vypisují na malé množství," uvedla Gabrielová. Čím méně se léčebného konopí vypěstuje, tím dražší je. Zároveň česká legislativa znemožňuje pěstitelům přebytek vyvážet a úroda je určena jen pro české pacienty, kterým předepisují léčebné konopí lékaři málokdy.

Přes všechny problémy je na černém trhu konopí běžné. „Třebaže se dnes pěstuje ilegální konopí ve velkém množství, tak o fyziologii a základní genetice se moc neví," vysvětlil Ladislav Havel, bývalý člen týmu zkoumající konopí na Mendelově univerzitě. „Když jsme s celou problematikou začínali, měl jsem z médií dojem, že se o něm ví spoustu. Jenže když jsme se na fyziologii podívali, zjistili jsme, že je mnoho a mnoho neznámého," dodal  Havel.  

Mendelova univerzita se výzkumem pěstování, účinků i fyziologie konopí zabývá přes čtyři roky. Tým zkoumá například vliv různých vlnových délek světla na pěstování konopí nebo samotnou genetiku a plantbreeding. 

O bariérách v užívání, pěstování i zkoumání léčebného konopí v České republice vědci diskutovali na čtvrté mezinárodní konferenci Konopí a věda, kterou organizátoři připravují i na příští rok.

Také pracovníci z Fakultní nemocnice u svaté Anny usilují o rozšiřovaní povědomí o léčebném konopí. „Snažíme se situaci změnit, připravujeme vzdělávání lékařů po celé republice," potvrdil Hřib, který vypomáhal při včerejším otevírání vaporizačního centra.

Klíčová slova: Konopí a věda, konference, Mendelova univerzita, Fakultní nemocnice u sv. Anny, konopí, léčba

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.