03.03.2020 08:19


Pro vzorné chovatele se toho moc nezmění, říká majitel kulturní agentury Jiří Rámeš o novele zákona proti týrání zvířat

Autor: Andrea Řepková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Žatec - Chov zvířat mimo zoologické zahrady, veřejné vystupování nebo procházky se šelmou, to vše upravuje novela zákona o týrání zvířat, kterou poslanci stále schvalují. Jak zasáhne tato novela chovatele zvířat přiblíží majitel a manažer kulturní agentury Arabela Jiří Rámeš, který se mimo jiné zaměřuje na veřejná vystoupení zvířat.

Majitel a manžel kulturaí agentury Arabela Jiří Rámeš, jehož agentura zprostředkovává i vystoupení se zvířaty

Proč si myslíte, že bylo nutné přijít s novelou zákona o týrání zvířat? 

Původní zákon nedostatky jako takové neměl, velká většina věcí v něm pokryta byla: pravidelná očkování, rozměry výběhů pro jednotlivé druhy zvířat, veškeré licence, které musí majitel splňovat. Problém je však s těmi majiteli, kteří zákon nedodržují. To znamená, že se jim například narodí tři lvíčata, ale oni nahlásí pouze jedno a zbylá dvě prodají načerno. Novela současný zákon jen přitvrdí. To znamená, že pro vzorné majitele se toho snad tolik nezmění, protože ho dodržují. Hlavním důvodem, proč poslanci s novelou přišli jsou podle mě případy, které nabyly díky médiím národního zájmu.

Jaké případy máte na mysli? 

Například lev na Vsetínsku, který zabil svého majitele. Od veterinární správy bylo zjištěno, že muž neměl vůbec žádné povolení pro chov šelmy. Dalším případem bylo napadení cyklisty během procházky se lvem. Takoví majitelé dělají špatné jméno nám všem, ale je to jen proto, že nedodržují současný zákon a také nepoužívají zdravý selský rozum. K případům, které jsem zmínil, by vůbec nedocházelo, pokud by se majitelé zvířat řídili současnými zákony.

Existuje tedy v současnosti část novely, která by se vás osobně mohla dotknout?

Ano, to bohužel existuje. Je to například část, která zakazuje právě procházky se šelmou. Ten v původním zákoně ukotven nebyl, a proto jsme měli možnost vzít vodítko a jít se, třeba s medvědy, projít. Přestože většinu normálních lidí totiž napadne nechodit s medvědem bez vodítka na turistickou stezku, stačí když to poruší jeden majitel, vyskytne se problém, a nakonec to odneseme všichni.

V části novely se poslanci také zmiňují právě o veřejném vystupování zvířat, které by s nabytím platnosti novely mělo být zakázáno. Jak pak budete řešit tuto situaci? 

Důležité je říct, že novela je v neustálém procesu tvorby. Co bylo navrženo včera už nemusí platit dnes, opravdu je to taková sinusoida. Ale máte pravdu, že o veřejném vystupování se novela zmiňuje. Pokud by prošla novela v tomto znění, majitelé zvířat budou pravděpodobně žádat náhradu za ušlý zisk. Náš medvěd sní třeba dvanáct bochníků chleba denně, tygři na dvě stě kuřat měsíčně, a to nejsou levné záležitosti. Svým způsobem si na sebe veřejným vystupováním zvířátka vydělávají.

Velkým tématem je také zákaz cirkusů, které by novela ve finálním znění mohla obsahovat. Co si o tom myslíte?

Já jsem celkově vzato velký odpůrce cirkusů, nicméně je důležité podotknout, že pokud cirkusákům zakážeme vystupovat se zvířaty, nevíme, co se se zvířaty pak stane. Jak už jsem řekl, zvířata na sebe veřejným vystupováním svým způsobem vydělávají. Pokud cirkusům tenhle zisk ujde, z čeho je pak budou živit? Každé zvíře má právo na důstojný život, což podle mě tedy rozhodně není jízda na koloběžce nebo skákání skrz kruhy, ale bojím se, aby zvířata při úplném zákazu vystupování v cirkusech nečekal ještě horší osud. Lidé často říkají, že na Slovensku zákaz cirkusů šel, tak proč u nás ne. Rozdíl je ale v tom, že Slovensko nemá jediný svůj cirkus, takže zákaz pro ně znamená jen to, že cizí cirkusy se zvířaty u nich nebudou vystupovat. V jiných zemích můžou nadále fungovat.

Nebyla by možnost prodat zvířata do zoologické zahrady?

To bohužel nejde, jelikož zahrady si hlídají čistý chov. To znamená, že každé zvíře musí mít odpovídající rodokmen, aby při křížení nedošlo ke znečištění rasy. Proto zahrady při koupi zvířat spolupracují jen mezi sebou, a třeba našeho medvěda by přijmout nemohli.

Klíčová slova: cirkusy, novela zákona, týrání zvířat, veřejná vystupování se zvířaty

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.