10.04.2020 08:07


Pro věřící jsou letošní Velikonoce zkouškou víry

Autor: Andrea Řepková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Letošní jaro se do historie zapíše ve znamení zavřených obchodů, restaurací či zákazu shromažďování a vycházení z domu. Především poslední body jsou ale v tomto období pro některé občany jen velmi těžko uskutečnitelné. Nejen že slunce začíná nabírat na síle a láká všechny ven, zároveň se totiž blíží největší křesťanský svátek: Velikonoce.

Velikonoční mše se letos budou konat online formou. Autor: Wikipedia

Liběšice u Žatce - Už čtvrtý týden tráví Češi většinu času doma, ven chodí jen na nezbytně dlouhou dobu a seniorům je doporučeno nevycházet vůbec. Jaro se však již plně probudilo a nastává období, které každoročně rozděluje populaci na dvě části. Ta první jej má spojeno s pomlázkami, zajíci a barevnými vajíčky, pro druhou je ale mnohem důležitější. Den zmrtvýchvstání Krista má pro věřící větší váhu než jakýkoliv jiný svátek v roce.

S prodloužením karantény nastává moment, kterého se všichni věřící obávali, ale se kterým zároveň už podvědomě počítali. Velikonoční svátky letos proběhnou jinak než kdykoli předtím. Kvůli zákazu shromažďování se velikonoční mše na mnoha místech uskuteční online formou, věřící tak mají příležitost zúčastnit se kázání alespoň tímto způsobem.

Duchovní berou celou situaci jako příležitost k utužení víry a obohacení novou zkušeností. Přestože například na mariánském poutním místě v Liběšicích u Žatce internetová mše neproběhne, tamější farář vyzývá, aby toho lidé využili a podívali se na přímý přenos s papežem Františkem přímo z Vatikánu. „Věřící jsou jiné roky v kostele a letos tento čas mohou využít a sledovat přímo papeže. Přestože se situace může zdát jako omezující, měli bychom ji brát jako příležitost prožít něco nového,“ uvedl otec Vilém z liběšické farnosti. Apeluje i na to, že pro věřící je letošní rok příležitostí posunout se ve víře dál. „V období komunismu byli lidé i padesát let bez bohoslužeb, a přesto si víru zachovali. Můžeme to brát jako určitou zkoušku,“ dodává farář.

Je ale spousta dalších věcí, které se přes internet zvládnout nedají. „Už měsíc nemůžeme jít ke zpovědi, a co je asi nejhorší: nemůžeme fyzicky přijímat. I tak se ale Velikonoce budeme snažit oslavit jak nejlépe to půjde, aby se z nich nestaly jen obyčejné dny,“ vyjádřila se studentka Eliška Procházková, pro kterou jsou Velikonoce těmi nejdůležitějšími svátky v roce. Přestože není možná fyzická přítomnost v kostele, plánuje se svou rodinou využít příležitosti online přenosu ze želivského kláštera.

Pro neveřící však budou velikonoční dny pouze dalšími, který musí strávit doma. „Velikonoce oslavíme stejně jako jiné roky. Nabarvíme vajíčka, upečeme mazanec a pondělí strávíme s nejbližší rodinou,“ přiblížila svůj pohled na velikonoční svátky Kristýna Blažková.

Velikonoce, které letos připadly na druhý dubnový týden, jsou největším křesťanským svátkem připomínající umučení a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Patří k nim proto několik speciálních bohoslužeb a mší, které zahrnují zpovědi a přijímání. 

Klíčová slova: Velikonoce, křesťanské svátky, karanténa, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.