06.03.2019 11:04


Pro tvorbu sociálních reportáží je důležitá empatie a otevřená mysl

Autor: Silvie Kadlčíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Osobní angažovanost je více než objektivita. Sociální reportáž, jeden z nejtěžších žurnalistických žánrů, přijela představit studentům žurnalistiky novinářka Saša Uhlová z webu A2larm. Kromě metod při tvorbě sociální reportáže se zaměřila i na přístup k lidem v tíživých životních situacích. Upozornila také na častá úskalí novinářské práce při jednání s organizacemi nebo při vstupu do neznámého prostředí. 

Brno - Při tvorbě sociální reportáže se novinář řídí jinými pravidly, než například při psaní zprávy. „Nejsme stroje, ale lidé. Proto bych vám poradila, abyste se do toho ponořili a lidsky situaci prožívali,“ řekla Uhlová v úvodu. To se protínalo napříč celou přednáškou a následnou debatou nejen se studenty žurnalistiky fakulty sociálních studií, ale i s širší veřejností. „Zatímco při tvorbě zpravodajství je důležitá objektivita, u sociální reportáže není pravidlem. Důležité je přinést osobní svědectví a lidský příběh,“ zdůraznila Uhlová.

Ačkoliv se tvorba sociální reportáže může zdát jako lehký úkol, jedná se o dlouhou a náročnou práci. Důležité jsou důkladné rešerše i znalost příslušných zákonů. Následným krokem je navázání kontaktu s takzvanými fixery, sociálními pracovníky nebo lidmi z neziskového sektoru, kteří v oblasti dlouhodobě působí, a novináře do neznámého prostředí uvedou.

Ani při delším působení v terénu ale novinář nemá vyhráno. Lidé jsou často v exekucích, pracují na černo a v novináře nemají důvěru. Také mnohdy nemají dostatečné povědomí o svých problémech, aby o nich dokázali vypovídat pravdivě. Mimo etický aspekt je klíčová i následná redukce informací při tvorbě textu a ochrana lidí vystupujících v reportáži. Tu nedokáže mnohdyvyřešit ani anonymita nebo změna jmen, jak Uhlová doložila na svých zkušenostech při tvorbě cyklu reportáží o podmínkách v nízkopříjmových zaměstnáních Hrdinové kapitalistické práce. Aktéry jedné z reportáží například odhalili jejich nadřízení a vyslýchali je kvůli informacím, které Uhlové poskytli.

Složitost tvorby sociální reportáže vnímali i přítomní studenti. „Sociální reportáži bych se v budoucnu chtěla věnovat. Neřekla bych, že by mě přednáška od tohoto záměru odradila, ale rozhodně teď vnímám, že je to mnohem náročnější žánr, než jsem si myslela. Především po lidské stránce,“ uvedla Veronika Tupá.

Saša Uhlová přijela na otevřenou přednášku semináře Reportáž, který vede Jana Ustohalová z Deníku N.  „V dalších týdnech bude přednášet Silvie Lauder z týdeníku Respekt o společenských a genderových tématech. Petra Procházková zase představí novinářskou práci ve válečných oblastech,“ nastínila Ustohalová budoucí program.

Klíčová slova: přednáška, žurnalistika, reportáž, Saša Uhlová

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.