18.03.2018 09:43


Pro studenty je nyní snadné najít si brigádu

Autor: Kamila Lorenzová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nízká nezaměstnanost a ekonomický růst nahrávají lidem, kteří si hledají stálé zaměstnání nebo brigádu. Současná situace navíc nutí zaměstnavatele zvyšovat mzdy. Díky tomu pak mohou přilákat nové zaměstnance, nebo si naopak udržet ty stávající. Pro většinu studentů tak nyní není těžké získat dobrý přivýdělek ke studiu. Nejsnadněji si práci najdou v oblasti pohostinství

Ilustrační foto, FOTO: Kamila Lorenzová

Brno - Díky trvale rostoucí zaměstnanosti v Česku si studenti mohou snadněji najít letní nebo i celoroční brigádu. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) totiž zaměstnanost na konci roku 2017 dosáhla rekordní úrovně za celou dobu existence České republiky. Podíl zaměstnaných se na konci minulého roku vyšplhal na 74,3 procenta. Úměrně s tím také klesá počet nezaměstnaných osob. Těch je v České republice asi 128 tisíc. „Vedle nezaměstnaných je tu taky dalších 119 tisíc osob, které jsou ekonomicky neaktivní, a přitom uvádějí, že by chtěly pracovat. Většina ale nemůže za současných podmínek nastoupit do práce. Často jde o ženy pečující o děti,“ uvedl ředitel odboru statistiky trhu práce ČSÚ Dalibor Holý.

Pro zaměstnavatele je tak čím dál těžším úkolem najít vhodného zaměstnance. Podle uvedených statistik většina lidí, kteří mohou a chtějí pracovat, již práci má. Silná poptávka po pracovních silách může také za současné zvyšování výdělků. Průměrná mzda stoupla nejen stálým zaměstnancům. „Když jsem si minulý rok hledala na léto brigádu, byla jsem ráda za 80 korun na hodinu. Tento rok není problém sehnat jakýkoliv přivýdělek nad 100 korun za hodinu,“ svěřila se studentka Eva Romanová.

Do letních prázdnin zbývá ještě několik měsíců, i přes to na internetu studenti najdou již nyní vysoký počet pracovních nabídek. „V pracovní agentury nemám moc důvěru, raději si hledám brigádu sama například na Facebooku,“ dodává Romanová. Právě na sociálních sítích existuje mnoho skupin, které se přímo zaměřují na práci a brigády v určitém městě. Každý den se ve skupinách objeví několik nabídek. Nejčastěji poptávané jsou pracovní pozice v oblasti služeb, konkrétně v pohostinství. Lze navíc očekávat, že s blížícím se letním obdobím se počet volných pracovních míst ještě navýší, kvůli poptávce po sezónních brigádnících.

Studenti by neměli zapomínat, že výdělky z brigád musí danit. Brigádníci jsou většinou zaměstnání na dohodu o provedení práce. Tu musí uzavřít se zaměstnavatelem písemně. V rámci této dohody nesmí student u jednoho zaměstnavatele odpracovat více než tři sta hodin v jednom kalendářním roce. Student má tu výhodu, že když jeho výdělek nepřesáhne 10 tisíc korun hrubého měsíčně, nemusí odvádět sociální a zdravotní pojištění. Z výplaty se mu tak strhne pouze patnáctiprocentní daň. 

Klíčová slova: brigáda, nezaměstnanost, student

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.