21.03.2012 15:04


PRO a proti: Na armádě by se mělo šetřit

Autor: Petr Janderka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Poslední dobou se všude skloňují slova škrty, šetřit nebo úspora. Hledají se místa, odkud můžeme peníze vzít a kam nemusíme žádné dát. U armády je situace odlišná. Peníze do ní pravidelně dáváme, aniž bychom věděli, jestli se vložené prostředky vyplatí.

V současnosti se o armádě hovoří většinou pouze v souvislosti s plýtváním peněz, nikoli šetřením. Je to logické. Aby se peníze napumpované do ní ukázaly jako užitečné, musí armáda bojovat. Když však v našem okolí žádná válka bezprostředně nehrozí, nejde nijak ověřit, zda je investovaný objem peněz odpovídající, malý nebo přehnaný.

Českou armádu, jakkoli by měla primárně sloužit k obraně státu, je nejvíce vidět v zahraničních operacích jako člena spojeneckých armád. Momentálně totiž není žádná příležitost k obraně, při které by česká armáda mohla vojáky a techniku využít.

Pokud budeme spekulovat o obraně našeho státu, je nutné položit si otázku, zda by armáda v současné podobě dokázala republiku ubránit. Pokud by propukla válka přímo v Evropě a jednotliví členové NATO proti sobě válčili, je představa, že se ubráníme mnohonásobně větším a lidnatějším státům, utopická. Nehledě na fakt, že při válce jednotlivých členů aliance by přestala existovat moderní společnost tak, jak ji známe. Při napadení našeho území státem vně euroatlantické smlouvy by měla následovat protiakce celé aliance a zde by hlavní roli hráli jiní.Petr Janderka. Foto: Michal Cagala

Pokud je tedy hlavní funkcí armády plnit úkoly pro NATO, měli bychom jít spíše cestou specializace namísto univerzální a rozvětvené armády. Nepotřebujeme nadzvukové letectvo, které využíváme sporadicky. Půlroční hlídání vzdušného prostoru nad Pobaltím evokuje myšlenku, zda tento úkol nebyl vytvořen pouze proto, aby české Gripeny nějaký úkol měly. Nepotřebujeme ani sto Pandurů, které v zahraničních misích nebudou nasazeny.

Většina spojeneckých jednotek je vytvářena státy, jejichž rozloha, počet obyvatel a finanční zdroje umožňují disponovat kvantitou v armádě. My bychom měli dodávat specialisty a plnit konkrétně zaměřené úkoly. Dodání stovky Pandurů po nás nikdo nevyžaduje. Ve výsledku se stejně jedná o zcela zanedbatelný počet. Akorát nás to finančně vyčerpá.

Česká armáda v současnosti plní roli podpory národní suverenity a zvýšení prestiže. Její aktivní a praktické využití je však sporné. Pokud se ministr Kalousek stále rozhlíží, kde ušetřit, jeho první pohled by měl směřovat k armádě a ministerstvu obrany. Místo jednotek miliard korun, o které bojuje s odbory a ostatními ministry, by mohl ušetřit desítky miliard za techniku, se kterou stejně armáda nebojuje.

 

Názor proti šetření na armádě čtěte zde.

Klíčová slova: Armáda, Úspory

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.