01.05.2012 12:43


PRO a proti: Jaro je tady a láskou rozkvétají sady

Autor: Jana Lichá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Jaro je bezesporu důležité roční období. Po dlouhé zimě, kdy téměř celá příroda spí, se začne s prvním jarním sluncem a prvními sněženkami rodit nový život. Jarní období má zásadní vliv na přírodu, neuniknou mu ale ani lidé.

Globální oteplování má za následek, že počasí si zkrátka dělá, co chce. Zatímco na Vánoce lidé marně touží po sněhu, v březnu, kdy už má většina koupenou jarní kolekci oblečení, nadávají  na metrovou nadílku prašanu.  Jaro je pro většinu alespoň malá záruka solidního počasí. Toto roční období je prostě báječné a to hned z několika důvodů.

V zimě dělají lidem společnost antibiotika, horké čaje, prášky proti kašli a věrný kamarád, péřová bunda. Ani zrakové vjemy za moc nestojí. Věčná šeď, černé vrány nebo bílá pole a louky působí spíše depresivně, než aby podporovaly člověka v životním optimismu. A pak přijde jaro a okolní svět se změní v ráj. Všude okolo je zelená tráva, pestrobarevné  květiny, motýli a ptáci. Kromě toho jaro obohacuje i jiné smysly. Intenzivní vůně kvetoucí flory (upřímný soucit se všemi alergiky), zpívající kosi a hrdličky dokreslují tu pravou jarní náladu a novou životní etapu. Lidé už nemusí nadávat na víkendové davy v nákupních centrech a mají možnost vyrazit ven, do tajemných zákoutí přírody nebo si dát zasloužené pivo na zahrádce.  Přestože s jarem ožije celý svět, je tady mnohem důležitější věc, která se k tomuto ročnímu období váže. Láska.

Na jaře začnou veškeré sdělovací prostředky hlásat otřepané klišé - jaro je tady, milujme se a množme se. Ačkoliv nad tím většina lidí mávne rukou, nelze tomuto sloganu upřít, že je pravdivý. Možná je za to zodpovědná příroda, kde se všechno páří a páruje, nebo teplé počasí, díky kterému ženy vymění neforemné oblečení za sukně a šaty. Každopádně jaro lásce přeje a mnozí toho hojně využívají. V parcích každou lavičku okupuje zamilovaný pár, na každém rohu jsou dvojice, které se šťastně vodí za ruku a dávají celému světu najevo, že se milují.  A tak z této jarní potřeby lásky zřejmě vznikl oblíbený květnový zvyk.

„Nějaký galán tě musí políbit pod rozkvetlou třešní, abys neuschla, děvčico," říkávají s oblibou babičky. Nemají pravdu, nikdo ještě neuschl. Přesto je líbání pod třešní krásné a symbolické gesto. Navíc signalizuje fakt, že člověk není na všechno sám a má někoho, kdo s ním chce sdílet jeho momentální svět.  A to je možná důvod, proč i v dnešní době, která přeje spíše americkému Valentýnu, zamíří první květnový den lidé na Petřín, do parku či aleje a dodržují tuto tradici.  Květen je údajně měsíc bohyně lásky, a to je nejspíš jeden z důvodů, proč je v české společnosti první máj stále oblíbený. Je přece lepší dát najevo svou lásku na jaře pod rozkvetlým stromem, než se v únoru odbýt kýčovitým dárkem. Alespoň pro mě ano.

Článek stojící v opozici si můžete přečíst zde http://munimedia.cz/prispevek/proti-a-pro-paskvil-mezi-rocnimi-obdobimi-to-je-jaro-3287/

Klíčová slova: jaro, láska, 1.máj, květen

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.