01.05.2018 14:18


Příznivci komunistické strany se sešli ku příležitosti oslavy prvního máje

Autor: Sára Suchá | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zájemci mohli oslavit dnešní Svátek práce se zástupci Komunistické strany Čech a Moravy na Moravském náměstí v Brně. Členové brněnské sekce strany zavzpomínali v několika větách na vzpouru amerických dělníků, která se udála prvního května v roce 1890. Zájemci si mohli zakoupit drobné pohoštění, odznáčky s třešní nebo hlavou Vladimíra Lenina jako symboly komunismu.

Brno - Příznivci Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) se dnes odpoledne sešli na Moravském náměstí v Brně, aby společně oslavili Svátek práce. Oficiální začátek akce byl v devět hodin dopoledne. O hodinu později, tedy v deset hodin dopoledne, vystoupili představitelé brněnské části KSČM a pronesli několik slov. „Svátek práce je nejlepší příležitostí upřímně poděkovat všem, kdo boj za spravedlivější společnost nevzdali a nevzdávají ji ani proti dnešní mocenské přesilovce a aroganci,“ řekl brněnský zastupitel za KSČM Martin Říha.

Velkou část účastníků tvořili senioři. Nicméně, ve svém projevu se Martin Říha obrátil i na mladší generaci. „O tom, že většinu dnešní mládeže čeká horší život než jejich rodiče, se taktně mlčí, protože teď je ekonomika na vrcholu,“ uvedl Říha.

„Vyrůstala jsem na vesnici, ale na první máje jsme jezdívali do města, kde byly oficiální oslavy. Tady v brně bývaly mohutné průvody, chybí mi, bylo to takové slavnostní. Podle mě většina lidí chodila do průvodu ráda a ne proto, že to muselo být,“ zavzpomínala pro Stisk sedmdesátiletá účastnice Jana Vaisharová. Ta se prvomájových oslav účastní už od dětství. „Jestli jsem jich vynechala pět, tak je to moc,“ řekla Vaisharová.

Zájemci si mohli při příležitosti oslav prvního máje připít pivem. Kromě toho byla možnost si zakoupit různé pochutiny. „Je to taková společenská událost, která ctí tradici, která je tu už hodně dlouho,“ uvedl pro Stisk šestasedmdesátiletý účastník Lubomír Mlejnek.

„Myslím si, že je nehorázné, aby ta samá strana, která tady ještě před třiceti lety vládla formou totalitního režimu a brala neskutečnému množství lidí základní práva, teď oslavovala lásky čas. Připadá mi to jako velmi černý humor strany, která měla být po sametové revoluci hned zakázána a zavržena společně s nacismem a fašismem,“ uvedl pro Stisk kolemjdoucí student René Matlášek.

Zájemci si mohli zakoupit odznáček ve tvaru červené třešně nebo s portrétem Vladimira Lenina, který si mohli připnout. Účastnice shromáždění dostaly od zastupitele KSČM Martina Říhy červené karafiáty, které jsou charakteristickou květinou pro KSČM.

Účastník Lubomír Mlejnek zdůrazňuje především společenský rozměr této události. „Je to příležitost sejít se s ostatními, vyslechnout projevy, co je nového ve státu, parlamentu, kraji, ve městě. Takže je to takové informační setkání. Je tu řada lidí, se kterými jsme byli v zaměstnání, takže se s nimi zas po roce setkáme,“ uvedl pro Stisk Mlejnek.

Klíčová slova: KSČM, Svátek práce, První máj

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.