06.04.2017 18:23


Přípravky do domácnosti lze vyrábět snadno a levně

Autor: Michaela Lebedíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Zajímá vás, jak si za zlomek ceny doma vyrobit alternativy k prostředkům z drogerie, které jsou drahé a zároveň nešetrné k životnímu prostředí? Přípravu domácího čistícího prášku ukazovala na akci Kosmetika hrou dlouholetá experimentátorka s kosmetikou Agáta Hrůšová.

Autor: Michaela Lebedíková

S výrobou prostředků do domácnosti se mohli seznámit účastníci doprovodného programu VeganFestu 2017 s názvem Kosmetika hrou. Na něm ukázala Agáta Hrůšová ze společnosti Kosmetika hrou, jak si vyrobit čisticí prostředky z dostupných surovin, které máme všichni doma, jako jsou například jedlá soda, ocet nebo alkohol. Vše probíhalo v příjemném prostředí kavárny Skleněná louka, která je umístěna v podkroví.

Na akci jsem šla ze zvědavosti a jako člověk, který se nikdy o dopad čistících prostředků na životní prostředí a o chemikálie v nich obsažené nezajímal. Bylo pro mě milým překvapením, jak je výroba jednoduchá a, přiznejme si, velmi levná. Například kilo jedlé sody vyjde na padesát korun a její využití je opravdu všestranné. Z diskuze mezi Hrůšovou a účastníky přednášky totiž vyšlo najevo, že sodu lze použít na bělení zubů, mytí nádobí, praní, pohlcování pachů v lednici, pročištění odpadů nebo třeba i na čištění toalety.

Právě k tomu slouží WC bomby, jejichž základem je jedlá soda. Pokud znáte bath bomby – tedy šumivé koule do koupele, které mají často zářivou barvu s přidanými třpytkami a příjemnou vůní, tak tohle bylo něco podobného. Jen méně barevného a určeného pro toaletu. „V misce si smíchám dvě stě gramů jedlé sody a osmdesát gramů kyseliny octové. Pomalu přidávám vodu a esenciální olej, pro WC nejraději míchám eukalyptus, tea tree a citronovou trávu. Je důležité přilévat tekutou část opravdu pomalu, aby vám směs předčasně nevyšuměla. Výsledná hmota by měla mít konzistenci sypkého písku – ten pak dávám do formiček a nechávám vyschnout,“ popsala Hrůšová.

Jako další představila jednoduchý recept na prací prášek z mýdla. „Na tohle nepoužívám klasického Jelena, obsahuje totiž palmový olej. Známé je také žlučové mýdlo, jenže v tom je zase opravdová žluč. Veganskou a šetrnou alternativou je například přírodní mýdlo z olivového oleje,“ dodala. Na to, jak si vyrobit prací prášek, se můžete podívat ve videu.

Mezi praktické tipy při výrobě domácí kosmetiky patří například to, že vodu nepoužíváme nikdy z kohoutku. „Voda z kohoutku je totiž obohacena o různé minerály a v podstatě je pořád ‚živá‘, proto je lepší používat vodu destilovanou, nebo vodu kohoutkovou alespoň převařit,“ vysvětlila Hrůšová.

Na akci dorazili především lidé, kteří se už vegansky stravují a o dopadech svého konání přemýšlejí. „Vegansky se stravuji už dva roky. VeganFest jsem navštívila i minulý rok, ale bohužel mi časově nevyšel žádný workshop. Proto jsem hrozně ráda, že mi to letos vyšlo a mohla jsem se zúčastnit právě výroby domácí kosmetiky. Workshop mě bavil, protože se snažím myslet ekologicky a chemickým výrobkům z běžných drogerií moc nefandím. Díky akci jsem pochytila pár triků, jak si jednoduše a levně vyrobit vlastní kosmetiku. Jen mě mrzelo, že jsme si výrobu nemohli vyzkoušet všichni,“ řekla jedna z účastnic Dominika Sladká.

Výhody domácí drogerie jsou nesporné – jejich výroba je jednoduchá, rychlá a laciná. Také šetří životní prostředí. Mezi častý argument, proč si vyrábět kosmetiku doma, patří i to, že člověk pak ví, co je uvnitř. „Je to ekologičtější, látky jsou odbouratelné a hlavně vím, z čeho je kosmetika složená. Například do pracích prášků jsou přidávána různá bělidla a optické prostředky, které činí prádlo na první pohled zářivějším. Když si vše vyrobím doma, vím, že tam nejsou žádné nadbytečné chemikálie,“ dodala jedna z diskutujících.

Překvapivé pro mě bylo i to, že Hrůšová jen nepřebírá nápady z internetu, ale se společníky z Kosmetika hrou recepty vymýšlí a testuje. „Víte, na receptu na jar ještě stále pracujeme, nerada bych vám radila špatně,“ vysvětlovala Hrůšová. „Vyrábí se z mýdla, sody a octa a zatím se nám ještě nedaří udělat poměry tak, aby to bylo dost husté, dostatečně to čistilo a pěnilo,“ dodala. Na YouTube jde totiž najít spoustu receptů na domácí kosmetiku, avšak často se pod nimi strhne diskuze, zda jsou vůbec prakticky použitelné a zdravotně nezávadné, proto si cením toho, že recepty byly odzkoušené. Všechny tipy a triky najdete na webu společnosti http://www.kosmetikahrou.cz/recepty/.

Klíčová slova: kosmetika, veganství, drogerie, DIY, ekologie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.