04.05.2020 16:26


Příprava tabáku do vodní dýmky je alchymie, říká pracovnice čajovny

Autor: Michaela Chmelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Šlauch, váza, korunka. Pojmy, které zná každý, kdo někdy ochutnal vodní dýmku. Popularita jejího kouření neustále roste a lidé mohou vybrat z velkého množství tvarů a velikostí. Důležité je mít i správné příslušenství, ať už se jedná o uhlíky nebo ovocný tabák. O tom, jak si dýmku správně připravit a co všechno se do ní může dát jsme se bavili s pracovnicí čajovny Alexandrou Šromovou.

Alexandra Šromová. Zdroj: Archiv Alexandry Šromové

Frýdek-Místek – I když vodní dýmky v Česku nemají tak dlouhou tradici jako v jiných zemích, lidé si je rychle oblíbili. Nabízí je většina čajoven, ale lidé si je mohou vychutnat i v takzvaných dýmkárnách. „V současné době máme nejrychleji rostoucí komunitu na počet obyvatel na světě," tvrdí zaměstnankyně čajovny Šromová. 

Z čeho se vodní dýmka skládá?

Skládá se z vázy, která má podobu skleněné nádoby a napouští se do ní voda. Dále je to šlauch, což je hadice připojená na tělo dýmky a vtahuje se přes ní kouř. Kvůli hygieně se často na konec dává plastový náustek. Každá vodní dýmka má také tácek, kde se mohou odkládat uhlíky a samozřejmě korunku, do které se vkládá tabák.  

Jak si ji lidé mohou připravit?

Nejprve je potřeba napustit potřebné množství vody do vázy, poté se na ni připevní tělo dýmky a šlauch. Nejdůležitější je však nabíjení korunky (způsob umisťování tabáku, pozn. redakce). Samotné nabíjení a příprava tabáku je alchymie, protože se přizpůsobuje požadavkům zákazníků. Tabáky mají různé příchutě, můžou se míchat, vysoušet, sekat a podobně. Vše se odvíjí od stylu nabití. Dále se musí tabák v korunce nahřát. K tomu se používají rozžhavené uhlíky. Nejčastěji se v České republice používá Heat managment system (HMS). Jedná se o kovové pouzdro, které se položí na korunku a vloží se do něj uhlíky. Tabák se po určité chvíli zahřeje.

Je možné tabák zahřát i jinak?

Ano, je možné tabák zahřát pomocí alobalu. Ten se položí na korunku, propíchá špendlíkem a nahoru se dají uhlíky. Je to však časově náročnější, a navíc se přes alobal tabák rychleji spálí.  

Může se do vodní dýmky použít i něco jiného než tabák?

Existují i jiné alternativy mimo tabák, například kamínky, bylinné směsi, čajové směsi, popřípadě pasty. Tyto možnosti jsou sice bez nikotinové, ale nejsem jejich příznivec. Většinou se jedná o produkty, které jsou napuštěné chemií nebo nemají potřebnou tepelnou odolnost.

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Jak už jsem zmínila, kamínky ani různé směsi neobsahují nikotin. Specifické, především u kamínků, je to, že se nepálí jako směsi nebo tabák. Navíc se dají opětovně použít.

Popisovala jste, že se váza plní vodou. Je i zde možné použít něco jiného?

Použít se dá cokoliv, nic jiného, než vodu však nedoporučuji. Zkvašené mléko, džus nebo alkohol není nic, co by se mělo dostat do plic a čistění dýmky po takovém nápadu je složité.

Jak probíhá údržba dýmek?

Po každém kouření je potřeba dýmku pořádně umýt. Musí se vypláchnout šlauch a váza. Tělo se čistí speciálním drátkem.

Tvrdí se, že kouření vodní dýmky je škodlivější než kouření cigaret. Co si o tom myslíte?

Tohle je nekonečné téma. Jedno je ale jisté. Při kouření vodních dýmek nevzniká dehet, tak jako u kouření cigaret, kdy se spaluje papír. Při správném nabití korunky a dobře nažhavených uhlících je škodlivost menší než u cigaret. U dobře nažhaveného uhlí dochází k takzvanému dokonalému spalování, což znamená minimum špatných látek, které se dostávají do kouře. Dále je velmi důležité se o dýmku samotnou starat tak, aby tabák dostával jen potřebné teplo a nezačal se pálit. Při splnění těchto podmínek se škodlivost dýmky značně sníží. Samozřejmě je také potřeba volit kvalitní uhlí, tabák, HMS, a to nejlépe od tuzemských značek.

Jak je na tom Česko v porovnání s ostatními zeměmi, co se týče dýmek a jejich příslušenství?

V současné době máme nejrychleji rostoucí komunitu na počet obyvatel na světě. Máme několik českých výrobců dýmek a na trh se začínají dostávat také české značky tabáků.

Kdybyste si teď měla připravit vodní dýmku, jaký tabák byste použila?

Rozhodně ledové zelené jablko od značky Darkside, což má nejoblíbenější příchuť.

Klíčová slova: vodní dýmka, čajovna, tabák

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.