20.04.2020 11:48


Případů domácího násilí kvůli karanténě přibývá

Autor: Světlana Nedvědová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Poradenství na Facebooku, telefonní linky nebo mobilní aplikace. Organizace pro oběti týrání se touto cestou snaží nahradit osobní kontakt na svých pobočkách, které jsou kvůli nouzovému stavu zavřené. Podle nejnovějšího plánu vládního výboru pro prevenci domácího násilí by obětem měli pomoct také doručovatelé a pošťáci.

Oběťmi domácího násilí bývají ženy i muži (Foto: Pixabay)

ČESKO – Bývalá zdravotní sestra Pavla N. žije v Ostravě, kde sdílí domácnost s mužem, který ji psychicky i fyzicky týrá. „Nejhorší jsou nadávky a izolace, chce mě kontrolovat. Odejít od něj ale nemůžu,“ říká žena, u níž lékaři potvrdili syndrom týrané osoby. Redakce zná její celé jméno, ale vzhledem k povaze tématu ho nebude zveřejňovat. Svým příběhem se tak žena zařazuje mezi oběti domácího násilí, kterým v době karantény hrozí větší nebezpečí.

Kvůli nouzovému stavu jsou centra a organizace pro oběti týrání zavřená, instituce však rychle přecházejí na online a telefonický režim. „Ve srovnání s loňským rokem narostl za poslední měsíc počet telefonických, e-mailových a dalších online komunikací, a to na trojnásobek v hodinách a dvojnásobek v počtu volajících,“ upozorňuje Martina Hronová, zástupkyně ředitelky neziskové organizace Rosa. Možnost internetové komunikace chce organizace kvůli vzrůstající poptávce udržet a v budoucnu rozšířit.

Od března si mohou lidé stáhnout mobilní aplikaci Bright Sky, kterou Rosa připravila spolu s Nadací Vodafone. Oběti v ní najdou kontakty na poradny, azylové domy a policii. „Stáhlo si ji více než sedm stovek lidí, kteří 330krát využili nástroj pro vyhledání nejbližšího centra bezplatné pomoci a 380krát si udělali rychlý test Jsem v ohrožení?“ dodává Hronová.

Centrum proFem zpřístupnilo pro oběti kromě online poradny a telefonní linky také chatové poradenství na Facebooku. Zvýšený počet telefonátů zatím nezaznamenává. „Když se lidé nachází v karanténě, tak je pro ně těžší kontaktovat služby, které mají k dispozici. Nacházejí se s násilníkem v jedné domácnosti a telefonovat nebo odcházet na osobní konzultace není možné,“ sdělila Radiožurnálu ředitelka centra proFem Jitka Poláková.

Obětem by proto měli v následujících dnech a týdnech pomáhat také pošťáci a kurýři. Při předávání zásilek si mají všímat modřin či křiku z domu a rozeznat tak známky domácího násilí. Ve čtvrtek nastínila tento plán šéfka vládního výboru pro prevenci domácího násilí Branislava Marvánová Vargová. Zapojila se do něj Česká pošta a dalších šest firem, mezi nimi například Rohlík nebo Zásilkovna. Firmy svým doručovatelům sdělí přesné pokyny, podle nichž budou postupovat.

Oběťmi domácího násilí bývají i muži. Ti čelí takzvané dvojí stigmatizaci. „Očekáváme je jako silnější, takže pokud v tomto pohledu selžou, jde o dvojí efekt. Nejen, že jsou oběťmi, ale ani nenaplnili očekávání kladená na muže. Jde o nabourání kulturního ideálu mužství, které je budované jako silnější,“ vysvětluje socioložka z Masarykovy univerzity Iva Šmídová. Mezi ohrožené skupiny mužů patří podle Šmídové senioři a chlapci, na kterých je domácí násilí pácháno častěji než na dospělých mužích, a to nejen ženami.

Tajemník OSN António Guterres reagoval na vzrůstající počet případů na začátku dubna výzvou k míru v domácnostech. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková upozornila na současnou situaci minulý čtvrtek. Zvýšený nárůst případů domácího násilí zaznamenala Čína, Španělsko, Austrálie nebo Francie, kde po prvním týdnu karantény vzrostl počet hlášení o více než 30 procent. V Česku registrovali policisté za březen celkem 142 případů týrání osoby žijící ve společné domácnosti, což je o 31 případů více než únoru. Statistiky za duben zatím nejsou k dispozici.

Infografika (Autor: Světlana Nedvědová)

Klíčová slova: domácí násilí, karanténa, nebezpečí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.