08.05.2020 10:07


Příměstské tábory organizátoři přejmenovali na sportovní kempy. Doufají, že se uskuteční beze změn

Autor: Vlasta Macháčová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

O příměstské tábory Léta dětí je v Olomouci velký zájem. Jejich organizaci ale letos komplikuje pandemie koronaviru. Pořadatelé i přesto doufají, že se kempy uskuteční beze změn.

Na příměstkých táborech je o děti dobře postaráno. Autor: Vlasta Macháčová

Olomouc – Ráno rodič svěří dítě vedoucímu, večer po práci si jej zase vyzvedne. Tímto způsobem už roky fungují příměstské tábory pod Univerzitou Palackého v Olomouci. Dospělí mohou v klidu docházet do zaměstnání a o jejich potomky je i v letních měsících dobře postaráno. Zájem o univerzitní tábory mezi Olomoučany stále narůstá, jejich letošní plánovaná kapacita přesahuje dva tisíce dětí. Kvůli pandemii ale vedení stále netuší, zda a jakou formou se tento rok tábory uskuteční.

Helena Kilianová se na organizaci příměstského Léta dětí podílí druhým rokem. Ačkoli se opatření kvůli koronaviru každou chvíli mění, zůstává optimistická. „Osobně doufám, že do prázdnin se všechno uklidní a pojedeme v běžném režimu,“ řekla. Vláda v současné době povoluje pořádat sportovní kempy. To vidí Kilianová jako možné řešení. „Není přesně definované, co sportovní kemp znamená. Na našich táborech se děti hýbou, i když se jedná třeba o výtvarný turnus,“ uvedla. Na webových stránkách proto změnili název příměstské tábory na sportovní kempy a doufají, že vše bude fungovat, jak si naplánovali. „Mohli bychom třeba tvrdit, že turnus na téma Jak vycvičit draka je kemp aviatiků, draci přece také létají,“ směje se Kilianová. 

Na příměstské tábory mnohdy spoléhají rodiče, kteří jsou pracovně vytížení. Petr Špička pracuje jako lékař a má desetiletou dceru Markétu. „Kdyby se kempy zrušily, obrovsky by nám to zkomplikovalo situaci,“ sdělil. Jednu babičku mají na Slovensku, druhá se nachází v rizikové skupině, kterou koronavirus ohrožuje nejvíc. O jejich dceru by se tak neměl kdo postarat. „I kdybychom si se ženou rozdělili dovolenou na půl, nevyšlo by nám to,“ vysvětlil. 

Také dcera Markéta se na tábory těší. „Na Léto dětí chodím od pěti let a pokud letos tábory nebudou, budu smutná. Rodiče by se navíc kvůli mně museli doma střídat, možná i s babičkou. To by pro ně bylo těžké,“ podotkla. 

V uskutečnění táborů doufají také vedoucí, kteří se o děti v létě starají. „Sama se na to těším, je to pro mě odpočinek od školy a smysluplně strávený čas. Radši bych, kdybychom tábory měli, i když v omezeném režimu,“ sdělila Michaela Vaňková. Na Létě dětí pracuje už šestým rokem, průběh táborů proto dobře zná. „Umím si představit, že děti rozdělíme do menších skupin, které budou odděleně chodit na oběd. Nošení roušek se mi ale nezdá reálné,“ podotkla. 

Jak budou tábory probíhat zatím není úplně jasné, i přesto univerzita od příštího týdne spouští přihlašování. „Říkáme rodičům, ať mají vzhledem k aktuální situaci trpělivost. Ať dítě přihlásí, platit ale zatím nic nemusí,“ popsala organizátorka Kilianová, jak se snaží na nezvyklou situaci reagovat. Univerzita Palackého nabízí tábory pro děti od tří do patnácti let. Zúčastnit se mohou sportovních, výtvarných či třeba pohádkově zaměřených kempů.

Klíčová slova: příměstské tábory, olomouc, koronavirus, pandemie, léto, prázdniny

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.