06.10.2017 17:26


Přijetí Gruzie do NATO by teď nebylo moudré, myslí si poslanci

Autor: Tomáš Siřinek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Podle poslanců za ODS, KDU-ČSL, ANO a ČSSD začlenění Gruzie do NATO komplikuje Rusko. Mezi spojenci není ochota ji v případě vojenského konfliktu s Ruskem bránit. Gruzii by v současné situaci do NATO přijmul jen kandidát za TOP 09.
Zleva: Pavel Blažek (ODS), Antonín Seďa (ČSSD), Jiří Čáslavka (TOP 09) Bohuslav Chalupa (ANO), Jiří Mihola (KDU-ČSL)

Bno  – Gruzii bychom teď do Severoatlantické aliance (NATO) raději nevzali. Kvůli Rusku. Tak zní stanovisko poslanců Pavla Blažka (ODS), Bohuslava Chalupy (ANO), Jiřího Miholy (KDU-ČSL) a Antonína Seďi (ČSSD), kteří se sešli k diskuzi s občany ve středu 3. října v Otevřené zahradě v Brně na téma obrana Česka. Pro přijetí Gruzie by byl jen kandidát za TOP 09 Jiří Čáslavka.

Podle poslance za křesťanské demokraty Jiřího Miholy Gruzii do NATO spojenci hned tak nepřijmou. „Rozšiřování NATO o Gruzii není to v tuhle chvíli téma dne. Nemyslím si, že by to bylo tak jednoduché,“ vyjadřuje pochyby poslanec KDU-ČSL.

Jasné ne v současné situaci říká Gruzii poslanec Bohuslav Chalupa z ANO. „Pan Mihola je větší politik a diplomat než já. Řada zemí NATO nechce dráždit hada bosou nohou. Říkám na rovinu: teď ne. Kdyby se dnes šlo do konfliktu s konvenčními zbraněmi, tak Rusové jsou na tom lépe než členové NATO. Až budeme připraveni říct Rusům ne, můžeme se bavit o rozšiřování NATO tam, kde se to Rusům nebude líbit,“ uvedl své stanovisko poslanec z ANO.

Jako jediný by byl nyní pro přijetí Gruzie do NATO kandidát za TOP 09 Jiří Čáslavka. „Historie nás poučila, že zlu se nemá ustupovat. A ty náklady na pozdější akce jsou vždycky větší. Já jsem jednoznačně pro přijetí Gruzie. Rétoricky by se proti tomu Rusko ostře vymezilo, ale to přece neznamená žádnou válku,“ vyjádřil Gruzii podporu Čáslavka.

Gruzie by si měla nejdříve vyřešit problémy s Ruskem, míní poslanec sociálních demokratů Antonín Seďa. „V Gruzii jsem byl a Gruzínce mám rád. Ale podmínky vstupu do NATO nejsou jen vojenské, ale i ekonomické a je tam i celistvost území. Problém je politika Ruska, jak nám ukázal případ Abcházie a Jižní Osetie. Gruzie si musí vyřešit problémy s Ruskem. Některá řešení mohou dělat pouze diplomaté,“ sdělil svůj názor Seďa.

Pochyby o ochotě spojenců případně bránit Gruzii před Ruskem vyjádřil poslanec ODS Pavel Blažek. „NATO vzniklo, aby Amerika dala najevo, že hodlá vojensky bránit západní země, kdyby se Rusové pohnuli. Otázka je jediná: jestliže Gruzii do Aliance přijmeme a Rusko ji napadne, jsou členové NATO od Ameriky po nás ochotni jít válčit s Ruskem kvůli Gruzii? Já vám říkám, že nejsou. Nehrajme si na to, že někoho bereme, když ho de facto nebereme. Ochota válčit s Ruskem kvůli Gruzii na západě neexistuje. To je realita,“ řekl Blažek.

Členem Partnerství pro mír je Gruzie, stejně jako Česká republika, od roku 1994. Také se aktivně podílí na zahraničních misích jako nečlenská země. O přijetí do  NATO usiluje Gruzie od roku 2007.

 

Klíčová slova: NATO, Gruzie, poslanci, Rusko

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.