08.11.2018 18:38


Příhody lišky Bystroušky znovu otevřou Janáčkovo divadlo

Autor: Jan Mazáč | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Opera o příhodách lišky Bystroušky bude prvním představením v nově opraveném Janáčkově divadle. Zároveň také zahájí šestý mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno 2018, jenž bude věnován stému výročí vzniku Československé republiky.

Režisér Jiří Heřman se ujal nového nastudování lišky Bystroušky. Foto: Jan Mazáč

Brno – Janáčkova sedmá opera bude mít premiéru 17. listopadu v sedm hodin večer. Příhody lišky Bystroušky otevřely Janáčkovo divadlo poprvé v roce 1965 a z toho důvodu byly podle režiséra Jiřího Hermana jasnou volbou i tentokrát. Zájemci, kteří si nestihli koupit lístky, mohou inscenaci sledovat ze záznamu druhý den po premiéře na internetuRežisér pojal hru z pohledu dítěte a se ztvárněním proto vypomáhal i Dětský sbor Brno. 

Pro Michaelu Kuštekovou bude liška Bystrouška v Janáčkově divadle debutem. „Pojetí lišky Bystroušky je mi blízké. Je nespoutaná, živá, hravá, temperamentní. Takže si to užívám,“ řekla ke své premiéře Kušteková. Naopak herečka Jana Hrochová, která ztvární lišáka Zlatohřbítka, má už se svou rolí zkušenosti. Nejnovější verze opery je jejím šestým nastudováním. „Z mého hereckého pohledu se toho moc nemění. Stále prožívám stejný příběh, který jsem prožívala při první inscenaci. Nejdůležitější je pro mě liška, kterou chci svést. Ale jsem moc ráda, že jsme lidi a nepitvoříme se jako zvířátka,“ pronesla s úsměvem Hrochová. V roli Bystroušky bude Kuštekové alternovat Jana Kačírková, Hrochovou pak vystřídá Václava Housková. Postavu revírníka ztvární Svatopluk Sem s Jiřím Sulženkem.

Scéna je inspirována dětským domovem Dagmar. Foto: Národní divadlo Brno

Janáčkovo divadlo bude zatím fungovat v provizorním stavu. Opravy, které začaly před více než rokem, skončí podle ředitele Národního divadla Brno Martina Glasera nejpozději začátkem příští sezony. „Oficiální termín je, že do začátku příští sezony by mělo být všechno hotovo. Nicméně stavební firmy jsou motivovány, aby odešly co nejdříve. Podle neoficiálních informací by to mohlo být hotovo mnohem dříve,“ komentoval opravy Glaser. Příhody lišky Bystroušky se budou hrát přes celou scénu divadla, která je inspirována dětským domovem Dagmar. Hlavním bodem je okno s výhledem do Wilsonova lesa. Scéna je navíc rozdělena vodorovnou trhlinou, která se bude v průběhu představení rozšiřovat.

Mezinárodní projekt Opera Vision bude na internetu živě přenášet první reprízu Příhod lišky Bystroušky 18. listopadu v 15 hodin. Liška Bystrouška odstartuje také festival Janáček Brno 2018, který nabídne Velšskou národní operu a inscenaci Z mrtvého domu nebo Vlámskou operu a jejich Věc Makropulos. Festival se bude v Brně konat od 17. listopadu do 5. prosince.

Klíčová slova: liška Bystrouška, Janáčkovo divadlo, opera, festival

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.