17.04.2020 19:17


Přichází Valorant, konkurence špičky esportových her

Autor: Ondřej Mareček | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Počítačové hry už dávno nejsou pouze způsobem, jak strávit volný čas. Existuje série kompetitivních her, ve kterých se pořádají turnaje o nemalé peníze. Ty překonaly filmový průmysl, a dokonce se hovoří o jejich zařazení na olympijské hry. Doposud tento trh ovládaly bezkonkurenčně čtyři tituly, teď se však objevilo nové jméno, které může v kompetitivním hraní prorazit.

Valorant má jednoduché, ale hezké grafické zpracování (Foto: Ondřej Mareček)

ČESKO – Hra Valorant momentálně prochází prvním veřejným beta testem a zájem o ni je vysoký. Hra od společnosti Riot Games se na streamovací platformě Twitch od spuštění beta testu drží nepřetržitě na prvním místě v počtu sledujících a největší jména této scény tráví poslední dny právě vysíláním zmíněné hry. „Podle mě má hra obrovský potenciál. Do vydání zbývá ještě pár měsíců, ale už se pořádají turnaje a komunita se každým dnem rozrůstá o stovky hráčů,“ řekl přední český streamer Nikolai Lazarev známý pod přezdívkou Mazarini.

V kompetitivním hraní do teď hrály prim čtyři tituly. League of Legends, Dota 2, Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) a před pár lety se přidal Fortnite. Valorant by ze zmíněných her měl být konkurencí pro CS:GO. To se v posledních měsících potýká s velkým množstvím cheaterů, kteří používají nepovolené programy, aby si zjednodušili hru. Stejný problém má i kompetitivní střílečka PlayerUnknown's Battlegrounds. „Do her se přidávají jenom kosmetické prvky a technickou stránku hry nebo cheatery vývojáři neřeší,“ komentoval situaci okolo her Mazarini. Podle něj proto Valorant může při podpoře vývojářů opravdu prorazit a sám do hry vkládá velké naděje.

Hráče, kteří by chtěli ve hře Valorant podvádět, řeší vývojáři z Riot Games poměrně radikálním krokem. S hrou se totiž do počítače nainstaluje také program, který se spustí nikoliv až při hraní hry, ale už se zapnutím počítače. Poté monitoruje veškerou aktivitu v něm a se spuštěním hry sleduje, zda-li se v jeho prostředí něco nezměnilo. „Mně to nevadí. Někdo může říct, že jsem v tom lehkomyslný, ale moje frustrace cheatery je tak vysoká, že tohle radikální řešení mi přijde správné,“ ohodnotil krok Riotu Mazarini.

Přístup do bety se dá získat takzvanými dropy. Ty probíhají na Twitchi ve vysílání vybraných streamerů. Kdokoliv si propojí svůj účet u Riot Games s tím na platformě Twitch, může sledováním vysílání získat přístupový klíč. Konec beta testu zatím vývojáři neoznámili. Plné hry pro všechny se dočkáme v létě tohoto roku. Hra bude zdarma ke stažení. Do té doby by měli vývojáři zdokonalit technické aspekty hry. „Prostorový zvuk, který je u těchto her velmi důležitý, zatím moc dobře nefunguje. Co naopak cením, je náročnost na hardware. Hra by měla krásně běžet i na starších mašinách,“ řekl hráč a streamer Daniel Gladiš.

Valorant je akční střílečka z pohledu první osoby. Ve hře se utkávají týmy o pěti hráčích, přičemž si každý zvolí jednu z postav, která má unikátní schopnosti. Cílem jednoho týmu je položit bombu, úkolem druhého je jim v tom zabránit. V půlce hry pak dojde k prohození stran. Právě schopnosti postav by měly dělat herní styl Valorantu jedinečným. „Co mě v tuto chvíli zajímá je, jak moc nechají vývojáři otevřenou tvořivost hráčů a které triky se schopnostmi budou považovány za chybu hry a které se naopak ustálí jako herní mechaniky,“ dodal Mazarini.

Klíčová slova: Valorant, esport, počítačová hra

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.