03.11.2020 23:08


Přibývá dětí s odkladem školní docházky. Často kvůli nedostatečným řečovým schopnostem

Autor: Eliška Pavlasová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Počet předškoláků s odkladem školní docházky se každoročně navyšuje. Z velké části tuto skupinu tvoří děti, u nichž se školní nezralost projevuje nedostatečnou jazykovou připraveností. Jedná se přitom o zdravé jedince, u kterých zdánlivě neexistuje žádná překážka v rozvoji komunikace. 

 

Přibývá dětí s odkladem školní docházky, Autor: Eliška Pavlasová

Česká republika – V posledních letech roste zájem o přípravné třídy napříč celou Českou republikou. Velké množství předškoláků totiž nedosahuje dostatečné zralosti pro přijetí do prvních ročníků základních škol. Jednou z nečastějších příčin školní nezralosti je u dětí nedostatečná úroveň řeči a jazykových dovedností. 

Podle logopedky Základní školy Veslařská v Brně Kateřiny Grabcové za současnou situaci může především uspěchaný životní styl. Dospělí se soustředí hlavně na budování kariéry. Pracují celé dny a na výchovu svých potomků jim už nezbývá čas. „Rodiče se dětem nevěnují, nečtou jim a téměř si s nimi nepovídají. Místo toho jim do rukou dají tablet a myslí si, že je to dostatečná náhrada. Děti tak ale přichází o správný mluvní vzor,“ řekla Grabcová a dodala, že právě nedostatečná komunikace je jednou z nejčastějších příčin vzniku vad řeči. 

Tablety rodiče nenahradí. Nejenže dětem kvůli nim chybí mezilidský kontakt, také jim zamezují v rozvoji myšlení, především abstraktního. „Lidské myšlení můžeme rozvíjet obyčejnou hrou. Když si například s dítětem budeme hrát na schovávanou, tak musí být kreativní v hledání vhodného úkrytu. To rozvíjí nejen jeho myšlení, ale i fantazii, která je pro řeč velmi důležitá,“ uvedla havlíčkobrodská klinická logopedka Michaela Dubská. K tomu podotkla, že dětskou hrou dochází zároveň k rozvoji aktivní a pasivní slovní zásoby.

„Hlavní problém ale je, že odkladem školní docházky se tato situace ve většině případů nevyřeší.  Rodiče si navíc myslí, že dají svého potomka v rámci přípravné třídy k logopedovi, a ten ho všechno doučí. Hodina logopedie týdně ale nestačí. Dětem je potřeba se věnovat i doma, a to denně,“ konstatovala logopedická asistentka brněnské Soukromé kliniky Logo Ivana Blažíčková. K tomu poznamenala, že situace je především v rukou rodičů. Podle jejích slov celý problém začíná a také končí právě u nich.

Klíčová slova: řeč, školní docházka, školní zralost, vady řeči, předškoláci, rodiče

Fotogalerie


  • Popis: Důvodem školní nezralosti je často nedostatečná řečová schopnost
    Autor: Eliška Pavlasová

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.