07.04.2018 17:05


Při závodu Šalinění získávají účastníci body za jízdu v hromadné dopravě

Autor: Tereza Košťálová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Šalinění je závod hromadnou dopravou v Brně a jeho okolí, kdy se účastníci snaží získat co nejvíce bodů. Ty získávají za zastávky, na kterých vystoupí, nebo nastoupí, za linky spojů, kterými jedou, za speciální zastávky, zóny, ale i za svezení se šalinou Šalinění. U té ale soutěžící neví, kam je případně doveze. Po cestě si vše zapisují a v jednotlivých spojích si označují lístky bločků.

Šalina Šalinění před startem závodu. Foto: Tereza Košťálová.Brno  Sraz účastníků Šalinění je v pátek ve tři hodiny na vlakovém nádraží v Králově Poli. Někteří účastníci se schází v hale. Pořadatelé však nachystali stanoviště před halou. Na zaregistrování už čeká fronta asi třiceti lidí. Organizátoři na sobě mají reflexní vesty, nebo jinak výrazná trička, aby byli poznat. Postupně přicházejí další a další účastníci.

Šalinění je závod integrovanou dopravou v Brně a jeho okolí. „Cílem je nasbírat co nejvíce bodů za projeté linky, zóny a zastávky,“ uvádí mluvčí Sdružení přátel Jaroslava Foglara Martin Vérteši. Každý účastník si vybere vlastní trasu. Body se dají získat za různé dopravní prostředky, čísla linek, nebo třeba za linku, kterou žádný jiný účastník nejel.

Vozidlo Šalinění už je nachystané na kolejích. „Ve čtyři hodiny odjede od nádraží Královo pole speciální tramvaj Šalinění, která poveze všechny účastníky na předem neznámé místo v Brně, odkud vystartují,“ říká jeden z organizátorů Jiří Kalina. Po vystoupení z vozu mají závodníci tři hodiny na nasbírání bodů a dostavení se zpět na místo registrace.

Než se všichni účastníci zaregistrují, opakuje organizátor s megafonem pravidla Šalinění, aby nedošlo ke zbytečné ztrátě času při závodě. „Může se nastoupit hned u startu do vozidla Šalinění?“ zní jeden z dotazů. „Poté co dojedeme na místo startu, bude tam šalina Šalinění ještě chvíli stát, takže se vám asi nevyplatí na ni čekat, kvůli dvaceti bodům navíc,“ ozývá se organizátor z megafonu.

Každý z účastníků dostává po registraci arch k zápisu své cesty, bloček, který si závodník označí při vstupu do každého vozidla a také mapku sítí. Zuzka, která nechce být příjmením kvůli další hře jmenovaná,  se účastní závodu podruhé, takže má už nějaké zkušenosti. „Je to závod, ale žádnou taktiku nemám, na spoje moc nedobíhám,“ říká Zuzka. Čtvrtá hodina se blíží, a tak účastníci naskakují do připravené šaliny.

Šalina je veze neznámo kam. Vyjíždí se po kolejích jedničky, pak se míří přes Technologický park směrem do centra. Organizátoři po cestě rozdávají seznam bonusových zastávek, za které je větší počet bodů, a účastníci je hned hledají v mapkách a plánují, které navštíví. Než zahne šalina z České směrem na náměstí Svobody, vyskočí někteří z organizátorů ven. To už je znamení, že se bude vystupovat. Za rožkem už zastavuje a závod s časem a hromadnými prostředky začíná.

Zuzka vybíhá na šalinu, jedna jí ujede. Pojede tedy opačným směrem. Vyráží na nejbližší bonusovou zastávku. V tramvaji plánuje, jak se tam dostat. „Dál je to uzavřené a budete muset přestoupit,“ radí jí jedna z cestujících v tramvaji. Po vystoupení z tramvaje se na zastávce potkává ještě s dalším účastníkem Dominikem, a tak dál pokračuje s ním.

Asi po deseti zastávkách se ale jejich cesty dělí, a tak jede Zuzka opět na vlastní pěst. „No a teď by to šlo vzít až na Líšeňskou, když zrovna jedna šalina ujela a budu mít další zastávku,“ říká Zuzka a sedá na šalinu jiným směrem, než kterým plánovala. Pokračuje dál a střídá spoustu jiných dopravních prostředků. Zaznamenává další bonusové zastávky.

Čas ale utíká. „Už bych měla jet do cíle. Ještě projedu tou bonusovou a pak se vrátím sem.  A pojedu autobusem,“ plánuje další kroky účastnice Zuzka. Čekání na autobus je nekonečné, a ještě má zpoždění. Zuzka posunuje autobus po silnici očima. Konečně je v cílové zastávce. K místu registrace musí Zuzka sprintovat. „Achjo, jsem tu o dvě minuty později,“ říká zklamaně Zuzka, protože se jí odečte 20 bodů. V cíli potkává Dominika. „Já myslel, že poběžíš, to bys stihla a mohli jsme jet společně“ říká Dominik, který se Zuzce ztratil v odjíždějícím trolejbusu.

Na vyhlašování vítězů si musí soutěžící počkat, protože bude trvat, než se projdou bločky všech týmů a účastníků, kterých bylo tento jedenáctý ročník přes 60. A tak mohou mít zatím jen dobrý pocit z účasti v soutěži. Předběžné výsledky se tedy dozví závodníci v sobotních dopoledních hodinách. Ti, kteří zůstanou na pomoc Sdružení přátel Jaroslava Foglara při sčítání, to budou vědět možná o trochu dřív.

Klíčová slova: závod, šalina, šalinění, MHD

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.