19.11.2020 21:38


Premiérové francouzské filmy letos přijdou až k vám domů

Autor: Regina Rieznerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Dnešním večerem v tuzemsku virtuálně startuje týdenní oslava filmů s francouzskými kořeny. Poprvé po dvaadvaceti letech se Festival francouzského filmu neuskuteční na plátnech kinosálů a červeném koberci, ale u každého milovníka francouzské kinematografie v obýváku. Od 19. do 25. listopadu vždy o půl deváté.

Praha - Letošní 23. ročník Festivalu francouzského filmu se bude muset obejít bez záře reflektorů, celebrit a přeplněných kin. Poprvé se uskuteční online, ve formátu přizpůsobeném mimořádné situaci, a bude tak dostupný všem divákům napříč regiony. Od čtvrtka do středy vždy o půl deváté zpřístupní organizátoři jeden snímek. Diváci si po registraci na portálu Dafilms.cz zakoupí v den projekce nebo v následujících 24 hodinách online vstupenku a po zaplacení 99 korun si svůj vybraný titul přehrají. 

Letošní ročník jsme připravovali do poslední chvíle v prezenční formě, přechod do virtuálního prostředí byl velmi náročný. Počátkem září jsme museli vybrat vlastní platformu, na které by se onlinová verze festivalu mohla konat. V momentě, kdy se uzavřely kinosály, jsme vlastně stáli znovu na úplném začátku. Filmy zajištěné a vyjednané pro prezenční formu festivalu totiž nejsou v drtivé většině k dispozici pro onlinové prostředí. Museli jsme tedy znovu začít vyjednávat podmínky pro vybrané tituly, což nebylo vůbec jednoduché,” popsala přechod festivalu do online prostředí projektová manažerka festivalu Anna Mitéran.

Moc se každý rok na festival těším, poctivě chodím na dva až tři filmy. Pro nás Francouze je to velká příležitost objevit filmové novinky tak, jako kdybychom byli ve Francii. Výběr filmů je vždy výtečný a trefný,” uvedla Francouzka a učitelka francouzského jazyka žijící v Česku Anne-Christine Trochut-Průša. Velmi si cením toho, že i přes technickou náročnost se organizátoři snaží tuto dlouholetou tradici udržet a nabídnou nám filmy z pohodlí domova,” ocenila přechod festivalu do online světa Trochut. Těší se hlavně na dnešní film o Charlesi Aznavourovi. Bude to dojemné, nemůžu se dočkat.”

7 dní, 7 filmů

Festival zahájí čtvrteční uvedení dokumentárního snímku Aznavour a jeho svět  o francouzském šansoniérovi, zpěvákovi a textaři arménského původu Charlesi Aznavourovi. Páteční večer patří francouzské romantické komedii Na palubu! oceněné na filmovém festivale v Berlíně, pojednávající o síle nečekaného přátelství, plachých romancích a čase dospívání. Další dokument Žena nechává promluvit více než dva tisíce různých žen napříč padesáti zeměmi celého světa a vypráví skrze ně příběh o ženskosti bez ohledu na národní, kulturní nebo generační hranice. 


Léto 85 je zasazeno na pobřeží Normandie v létě 1985, kde šestnáctiletý Alexis potkává staršího, charismatického a tajemného Davida. Začíná přátelství plné plaveb na moři, výletů na motorce, svobody a poznávání dospělého světa. Vše se osudově zvrtne a Alexis se stává hlavním podezřelým v policejním vyšetřování. V pondělí je na programu snímek Provazochodkyně nad Prahou dokumentující přechod francouzské provazochodkyně a výrazné osobnosti francouzského nového cirkusu Tatiany Mosio-Bongongy přes Vltavu, který zároveň představuje nejistou cestu mezi dvěma krajnostmi: životem a smrtí, začátkem a koncem, neustálým napětím a zároveň neuvěřitelným klidem.

Dospělí v místnosti  je řecká tragédie v moderním hávu o národu, který se ocitl v obrovské dluhové pasti. Řeší téma řecké krize z roku 2015, kdy se tamní ekonomika ocitla v nejisté situaci a země byla na pokraji bankrotu. U příležitosti životního jubilea francouzského filmaře Jean-Luca Godarda, který v prosinci oslaví 90. narozeniny, festival poslední den uvede snímek Obávaný. Titul je zasazen do roku 1967 a zachycuje krizi Godarda, předního režiséra své generace, podnícenou kritikou jeho snímku a událostmi roku 1968, které ho zásadně promění: ze slavného filmaře se stane maoistický umělec stojící mimo systém.


Kromě sedmi snímků na diváky čekají také bonusy přístupné po celý týden. Pořadatelé tento ročník nabízí dokument Sólo připomínající tvorbu letos zesnulého francouzského producenta a režiséra Artemia Benkiho, který od začátku 90. let pracoval v Praze. Snímek vypráví výjimečný a zároveň univerzální příběh o posedlosti tvorbou a dokonalostí, popisující evoluci lidské bytosti, která čerpá sílu ze své citlivosti. Dále bude po celou dobu festivalu k vidění pět krátkometrážních snímků mladých tvůrců vytvořených ve spolupráci se společností Unifrance. 

Festival francouzského filmu vznikl z přání propagovat francouzskou kinematografii ve střední Evropě a s cílem podpořit distribuci francouzských filmů v českých kinech. Samozřejmě letos bude chybět červený koberec, blesky fotoaparátů, šepot v sále a sdílené emoce před velkým plátnem. Francouzský film se ale přesto ve své rozmanitosti usídlí u vás doma a s nadhledem tak překoná současná omezení,” vyjádřil se k festivalu a jeho letošnímu netradičnímu průběhu francouzský velvyslanec v České republice Alexis Dutertre.

Klíčová slova: Festival francouzského filmu, online, kinematografie, dafilms.cz

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Nový komentář