17.10.2018 16:19


Premiéra výstavy Největší záhady a tajemství světa probíhá do prosince v Brně

Autor: Kristina Křivková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Výstavu Největší záhady a tajemství světa mají zájemci možnost navštívit do 2. prosince v Letohrádku Mitrovských. Výstava prezentuje přesné repliky a makety patnácti nejtajemnějších předmětů světa. Hlavní exponáty doprovází informační panely s fotografiemi, které přiblíží množství faktů a detailů z jejich historie. Mezi hlavní exponáty patří Křišťálová lebka, Ďáblova bible nebo Turínské plátno.

Jeden z exponátů vystavy Najvetsi zahady a tajemstvi. Foto: Kristina Krivkova

Brno – Putovní výstava Největší záhady a tajemství světa zahájila svou českou premiéru v brněnském Letohrádku Mitrovských. Výstava je otevřená od 15. září do 2. prosince a potom se bude stěhovat do Lanškrouna, Vyškova, Břeclavi, Olomouce a dalších měst. Výstava se skládá z patnácti hlavních exponátů, které jsou replikami nejtajemnějších předmětů ze světové historie. Jedním z nejzajímavějších exponátů je podle organizátorů Křišťálová lebka, která je stejně jako originál vyrobena z jednoho kusu přírodního krystalu křišťálu mimořádné velikosti.

Organizátory výstavy je dvojice kurátorů Ondřej Rea a Petr Lukas, kteří společně již několik let připravují nejrůznější putovní výstavy. „Příprava této výstavy nám trvala zhruba rok a půl. Polovina exponátů je ze soukromé sbírky, zbytek jsme museli nechat vytvořit,“ sdělil organizátor výstavy Petr Lukas. Na výstavu nebylo možné použít originály, protože většina z nich je v soukromých rukách nebo majetkem univerzit a církví. Ke každému exponátu patří několik informačních panelů, které popisují historii předmětu i původ samotného exponátu. Organizátoři se chtěli vyhnout tomu, aby byla výstava pouze statická, proto je obohacena o různé interaktivní prvky, jako je hologramová projekce nebo videomapping.

Návštěvnost výstavy se o víkendech pohybuje mezi 150 až 200 návštěvníky denně. O úspěšnosti výstavy nelze ještě dělat žádné závěry, protože má před sebou více než polovinu. Výstava je určena zejména pro dospělé, seniory a studenty středních a vysokých škol. Mezi exponáty dále patří například Voynichův rukopis, socha Moai, Tutanchamonova trubka, Svatý grál nebo Longinovo kopí. „Výstava mi přišla velmi přínosná, protože se o záhady ze světové historie zajímám a dozvěděl jsem se o předmětech mnoho nových informací. Vzhledem k tomu, že na výstavě nejsou originály, oceňuji přesnost, s jakou byly repliky vytvořeny,“ řekl návštěvník výstavy Lukáš Vaněk.

Klíčová slova: výstava, kultura, záhady a tajemství, letohrádek mitrovských

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.