23.04.2016 17:15


Přehlídka je důkazem, že historické autobusy a těžká technika nepatří do starého železa

Autor: Anna Tišnovská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Velký zájem návštěvníků všech věkových kategorií získala i v letošním roce přehlídka automobilové techniky Technického muzea města Brna. Pořadatelé opět vystavují v areálu bývalých kasáren v Řečkovicích historické autobusy, nákladní vozy, hasičské cisterny i další exponáty, které si mohou návštěvníci prohlédnout i vyzkoušet. Také se letos uskuteční několik ukázek práce hasičů a vyjížďky historickými autobusy.

Autor: Anna Tišnovská

Brno – Pořadatelé z Technického muzea města Brna opět po roce otevírají návštěvníkům brány svého depozitáře a představují různorodou přehlídku automobilové techniky. Součástí akce jsou také okružní vyhlídkové jízdy historickými autobusy, ukázky zásahu hasičů i policistů a výstava vojenské techniky. Velké technické přehlídky se mohou návštěvníci zúčastnit již tento víkend v areálu bývalých vojenských kasáren v brněnských Řečkovicích.

Přehlídka techniky zaujala návštěvníky všech věkových kategorií | Autor: Anna Tišnovská

Vystavena je tam jak historická technika, tak i ta nejmodernější, ke které patří třeba plně vybavená sanitka jihomoravské zdravotní záchranné služby. Zájemci se mohou také posadit do kabiny čistícího vozu nebo nastartovat slavný skútr ČZ, pro jeho neobvyklý tvar nechvalně nazývaný „prase“. Kromě profesionálních hasičů, záchranářů a policistů tam vystavují svou techniku také automobiloví nadšenci a dobrovolní hasiči. „Představujeme tady zájemcům naši cisternu DAF, se kterou jezdíme nejčastěji pomáhat s hašením požárů nebo odklízením stromů," vysvětluje dobrovolný hasič Jan Bláha.

Připravené atrakce jsou velmi interaktivní, proto zaujmou zejména děti, které se mohou posadit za volant policejního auta nebo si vyzkoušet hasičskou výzbroj. Děti jsou bezpochyby největší skupinou návštěvníků, která do areálu řečkovických kasáren přichází. „Hasičem asi nebudu, protože to mají moc težké. Ale chtěl bych se stát policistou,“ říká šestiletý Martin, když seskakuje z kabiny hasičské cisterny.

Velký zájem projevují návštěvníci o lístky na vyhlídkové jízdy historickými autobusy, v průběhu prvních tří hodin se prodali téměř všechny jízdenky na celý den – včetně těch na stání. Vybrané autobusy z depozitáře Technického muzea řídí zkušení řidiči z Dopravního podniku města Brna. Odjezdy autobusů jsou plánovány po půl hodinách a jízda trvá přibližně dvacet minut. Ačkoli historické vozy nenabízí takové pohodlí jako ty moderní, jízda je neobyčejným zážitkem pro děti i nostalgickou vzpomínkou pro dospělé pasažéry.

Zájem návštěvníků o přehlídku narůstá každý rok. Někteří se jí účastní již poněkolikáté. „Baví nás hlavně velká hasičská auta. Myslím si, že je dobré, když si můžou děti na některé věci sáhnout, protože si to potom pamatují i za rok, když přijdeme znovu," říká Petr Říha, který navštěvuje tuto akci se svými syny pravidelně. Návštěvníci mohou přehlídku za vstupné dvacet korun zhlédnout pouze tuto sobotu a neděli od devíti do pěti hodin.

Klíčová slova: autobusy, automobily, technické muzeum, technika, přehlídka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.