26.10.2017 10:48


Přehled: Work and Travel je šance pro studenty procestovat Spojené státy americké

Autor: Jitka Kubátová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Studenti vysokých a vyšších odborných škol mají každé léto možnost s programem Work and Travel pracovat a cestovat v USA. Na jedno vízum lze pracovat až čtyři měsíce a jeden měsíc cestovat. Registrace začíná už na podzim, agentury nabízejí všechny možné pozice, například vedoucí dětských táborů, zaměstnance národních parků nebo plavčíky. Pracovat je možné po celých Spojených státech, od Aljašky až po New York.  

Brno - Studenti se můžou podívat za velkou louži a přivydělat si s programem Work and Travel (WAT). Pracovní smlouva je na dva až čtyři měsíce, potom mají studenti třicet dní na cestování. Odjet smí od prvního května, vrátit se musí do konce října. Pobyt také nesmí zasahovat do začátku a konce semestru. Podmínkou pro uchazeče je věk mezi osmnáctým a třicátým rokem, základní znalost angličtiny a denní studium na vysoké nebo vyšší odborné škole. Pro vycestování do USA přes WAT se zájemci neobejdou bez služeb specializované agentury, kterou potřebují kvůli zprostředkování příslušného víza J1 pro výměnné pobyty. Program Work and Travel funguje v Česku už od devadesátých let, každý rok díky němu vyjedou do USA tisíce českých studentů.

Jedním z nich je i Patrik Zoul z Prahy. „Byl jsem v Minnesotě na dětském táboře, dělal jsem tam vychovatele a učil děti na kytaru. Užil jsem si to tak, že chci jet příští rok znovu, protože ta zkušenost byla opravdu úžasná. Kromě toho, že jsem poznal nové lidi, vylepšil jsem si jazyk a objevoval nová místa, tak mě práce v kempu velmi inspirovala k tomu stát se lepším člověkem. Alespoň to tedy tak vnímám. Poznal jsem tam spoustu dětí, které mě podporovaly a já na oplátku podporoval je, byla s nimi sranda,“ popisoval svoji zkušenost Zoul.

Podle vízového oddělení pražské ambasády není možné odjet do USA a hledat si práci až na místě, podmínkou pro udělení víza je předem domluvená pozice. Agentury proto nabízí několik variant spolupráce, mohou svým klientům najít práci, vyřídit vízum a zdravotní pojištění i koupit letenky nebo jen zprostředkovat pozici a vízum s pojištěním. Zaměstnavatele si uchazeči mohou najít i sami, existuje řada pracovních internetových burz, jako jsou Find Summer Job či Cool Works, kde stačí zaslat životopis a absolvovat pohovor po Skypu. Agentura pak vyřídí pouze vízum a zdravotní pojištění. Studenti v programu WAT nemají povoleno pracovat jako učitel, zaměstnanec ve zdravotnictví, palubní personál v letadle či na lodi, podomní prodejce nebo zaměstnanec personální agentury. Obecná pravidla programu vychází z legislativy USA.

Mezi nejtypičtější nabízené pozice patří číšník, lektor na táboře, zaměstnanec národního parku, plavčík či prodavač. Plat se obvykle pohybuje mezi šesti až dvanácti dolary na hodinu a závisí na lokalitě a pozici. Výdělek daní běžně zaměstnavatel, následně je do dubna následujícího roku nutné podat daňové přiznání. Pokud místo shání agentura, je třeba dopředu počítat s tím, že operuje jen v určité oblasti. V případě, že si práci hledají studenti, mohou si vybrat jakoukoliv část USA, ve hře jsou pak i tak zajímavé lokality, jako je Aljaška, Havaj nebo třeba Miami. Ubytování si studenti zajišťují sami, často ho ale nabízí zaměstnavatelé.

Cestovních agentur v Česku působí hned několik, mezi největší patří Student Agency, Atep, CCUSA nebo Czech-us. Zoul letěl se společností Camp Leaders, která hledá zaměstnance pouze na dětské letní tábory. „V agentuře mi vždy se vším pomohli, na všechny mé dotazy odpovídali, zařídili mi pojištění, vízum, letenky i pracovní smlouvu,“ sdělil Zoul. Ceny se při zajištění místa pohybují od sedmnácti do třiceti tisíc korun. Všechny české agentury mají smlouvu s některou ze zámořských organizací, jež potvrzují zaměstnání a mají oprávnění k nabízení WAT programu. "Naši klienti zaplatí pět set padesát devět dolarů za kompletní servis kromě letenky, v ceně je osobní setkání s potencionálními zaměstnavateli, všechny poplatky kromě Sevis poplatku (Informační systém studentského a výměnného programu pro minotirng studentů) i plná podpora během pobytu," přibližuje nabídku Studen Agency Kateřina Krupcová. Zoul platil jedenáct tisíc pět set korun včetně sehnání práce, pojištění a zpáteční letenky. K tomu doplácel další čtyři tisíce korun za vízový pohovor. „Práce v kempu mi pokryla původní náklady a cestování na čtrnáct dní,“ řekl Zoul.

 Klíčem k výběru dobrého zprostředkovatele jsou především zkušenosti minulých účastníků a recenze. Hlásit se je možné u většiny organizací už v listopadu, uzavírka přihlášek je v dubnu. Po registraci následuje vstupní rozhovor v angličtině a pohovor se zaměstnavatelem po Skypu nebo i osobně na Job Fair jednotlivých agentur. Česká agentura následně podá žádost o vízum J1, americká partnerská agentura pak potvrdí zaměstnání. Poté už zbývá jen vízový pohovor a koupit letenku.

Klíčová slova: Work and Trave, prázdniny, USA

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.