02.12.2014 18:08


Představení Těžká Barbora je aktuální i dnes

Autor: Kristýna Dlasková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Hru Těžká Barbora napsali Jiří Voskovec a Jan Werich na konci třicátých let minulého století. Jedním z témat tohoto představení je násilná okupace jednoho státu druhým, tím autoři odkazovali na tehdejší hrozbu nacistického Německa. Jak se ukazuje, námět je aktuální i v dnešní době. „Když jsme se před rokem sešli s režisérem Stanislavem Slovákem a přemýšleli, jakým směrem bychom měli tuto hru zaktualizovat, došli jsme k závěru, že doba aktualizuje za nás a že není ničeho takového třeba,“ řekl dramaturg Jan Šotkovský.

Audio

    Zdeněk Junák vypráví o představení Těžká Barbora
         
    Autor: Kristýna Dlasková

Brno – Těžkou Barboru uvedlo jako své předposlední představení Osvobozené divadlo v roce 1937. Městečko Eidam, kde se příběh odehrává, je plné podivuhodných postaviček. Nerozhodný starosta, slabošský hejtman, bodrý sýrař, hubatá služka se srdcem na pravém místě nebo ušlápnutý učitel, který se v pravou chvíli dokáže zachovat jako chlap. Těžká Barbora je jméno kanónu, který je budován Eidamskými.

Eidamští ukazují, jak jsou lidé k smíchu, jak si vzájemně komplikují životy a když je jim nejhůře, zachrání je právě to, že jsou lidmi. Připomínají nám, že v podobných nesnázích, v jakých jsme i my, byli už jiní a že se z nich také dostali. Eidam je ohrožován útokem sousední země zvané Yberland.

Rok po uvedení hry překročila nacistická vojska Česko-Slovenskou republiku a prohlásila českou část země Protektorátem. Znalci Osvobozeného divadla prohlásili tuto hru za vrchol české dramatické tvorby.  K představení Těžká Barbora se Jan Werich ve spolupráci s Miroslavem Honíčkem vrátil v padesátých letech v pražském Divadle ABC. Na českých jevištích se objevila skoro třicetkrát. „Věříme, že naši diváci naleznou v inscenaci náznaky na dnešní dobu a českou politickou scénu, které nebudou zcela vysvětlené,“ řekl režisér Slovák.

Zdeněk Junák ztvární starostu Eidamu. Foto: Kristýna DlaskováInscenaci doprovázejí písně Jaroslava Ježka, kterých brněnská verze obsahuje více než verze původní. Ústřední písní celého představení je legendární skladba David a Goliáš. Brněnskou verzi doplňují písně Život je jen náhoda, Civilizace a na konci hry Nashledanou v lepších časech.

 „Divadlo bude doprovázet živý orchestr. Původní instrumentace se nedochovala, noty z padesátých let se utopily při povodních v karlínském divadle. Dirigent Karel Cón tak musel vytvořit zbrusu novou instrumentaci,“ přibližuje Šotkovský.

Těžká Barbora neb devatenáct obrazů o zmoudření Eidamských bude mít slavnostní premiéru 13. prosince na Činoherní scéně Městského divadla v Brně. „Ve hře jsme oproti originálnímu textu některé dialogy zkrátili, není jich mnoho. V originále také vystupují ze hry ústřední dvě postavy žoldnéřů, ať už to byl Voskovec a Werich nebo Werich s Horníčkem. V naší verzi tyto dva klauni naopak vstupují do hry a dotvářejí ji,“ vysvětluje režisér Stanislav Slovák. Těchto dvou rolí se zhostili Michal Isteník a Jiří Ressler. Ve vedlejších rolích vystoupí Zdeněk Junák jako starosta Eidamu, Lucie Zedníčková jako žena eidamského hejtmana nebo Jakub Uličník jako sýrař Krištof. 

Klíčová slova: divadlo, Voskovec, Werich

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.