20.10.2017 13:04


Předpokládaná volební účast je letos vyšší, voliči chtějí řešit problémy

Autor: Lenka Čechová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zatímco k posledním volbám do Poslanecké sněmovny dorazilo necelých šedesát procent voličů, předvolební průzkumy letos ukazují nárůst. Voličů může přijít až šedesát čtyři procent. Po více než dvaceti letech se k volbám vypraví i Marcela Harciníková, učitelka v mateřské škole. Důvodů má hned několik.

Volební lístky pro volby do Poslanecké sněmovny 2017

Praha – Většinu svého života Marcela Harciníková volit nechodila. Letos se ale rozhodla, že volby do Poslanecké sněmovny nevynechá. „Za mlada jsem volila. Nikdy jsem ale po volbách neviděla změny, které by se dotkly obyčejného člověka. Politika mě přestala zajímat, a pak už nebyl důvod k volbám jít. Teď se ale opět chystám,“ vysvětluje učitelka v mateřské škole. 

V posledních volbách do Poslanecké sněmovny hlasovalo necelých šedesát procent oprávněných voličů. „Méně lidí přišlo volit jen v roce 2002, tehdy dorazilo padesát osm procent obyvatel,“ uvádí mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová a dodává, že nejvyšší účast byla v Praze, kde se voleb účastnilo šedesát čtyři procent voličů.

Podle posledních říjnových průzkumů plánuje letos k volbám vyrazit více lidí. Agentura MEDIAN uvádí, že k volbám chce přijít šedesát čtyři procent oprávněných voličů, ale dodává, že reálná volební účast může být o několik procent nižší.

I Marcela Harciníková letos na volby změnila názor. Důvodů má hned několik, všechny se týkají běžného života. „Hodně lidí žije na pokraji chudoby. Rodiče mnohdy nemají peníze, aby dětem zaplatili obědy v jídelně nebo nějaký kroužek. Trápí mě i kvalita školství, platy jsou nízké a učitelé odcházejí pracovat mimo svůj obor. Těch věcí je ale mnohem víc,“ vyjmenovává Harcinková, na které části volebních programů stran se zaměřila.

Stoupající volební účast je podle politologa Miloše Gregora patrná, vždy když mají lidé pocit, že se jim nedaří dobře. „Volby vnímáme jako možnost něco změnit. Voliči zároveň chtějí ovlivnit, jaké téma bude společnost řešit. Zatímco jedny zajímá migrace, pro druhé je důležitější ohrožení demokracie,“ vysvětluje Gregor.

Část voličů ale dosud váhá, kterou možnost si z více než třicítky kandidujících stran a hnutí vybrat. Patří mezi ně i Marcela. „Přemýšlím o dvou stranách, ale stále se rozmýšlím. Budu se rozhodovat na poslední chvíli, možná až ve volební místnosti,“ krčí rameny učitelka Marcela a dodává, že i když ještě přesně neví, koho bude volit, letos do volební místnosti určitě dorazí.

Klíčová slova: volby, volební účast, Poslanecká sněmovna, Český statistický úřad

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.