12.03.2016 19:17


Před sto lety zemřela „moravská Božena Němcová“

Autor: Michaela Rybová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Druhou březnovou sobotu uplyne přesně sto let od smrti spisovatelky s moravskými kořeny Marie Ebnerové z Eschenbachu, rozené hraběnky Dubské. Je považována za jednu z nejvýznamnějších spisovatelek devatenáctého století. Ve Vídni, kde část života žila, získala čestný doktorát a pět let před svou smrtí byla nominována na Nobelovu cenu za literaturu. 

Audio

  Rozhovor s kurátorkou výstavy Marie Ebnerová z Eschenbachu – Deník moderní Evropanky
       
  Autor: Michaela Rybová
  Ukázka namluvených deníků spisovatelky Marie Ebnerové z Eschenbachu
       
  Autor: Michaela Rybová

Brno - Přestože je Marie Ebnerová úzce spjata s územím Moravy, kde strávila doslova polovinu svého života, není na Moravě ani v Čechách příliš známá. „Negativní vztah k její osobě začal už v době protektorátu Čechy a Morava. Ebnerová není přijatelná pro žádný agresivní systém, jehož myšlenky jsou antihumánní. To pokračovalo i za dob komunismu, kdy nebyla přijatelná žena, navíc šlechtična, která píše o lásce k bližnímu. Ebnerová tak nadobro zmizela z učebnic a v dnešní době je tedy potřeba s touto spisovatelkou nejprve seznámit učitele,“ uvedla znalkyně života a díla Marie Ebnerové Eleonora Jeřábková.

Hraběnka Marie Ebnerová z Eschenbachu (Foto: Michaela Rybová)

Spisovatelka Marie Ebnerová je autorkou velkého množství aforismů (krátká rčení podobající se pořekadlům – pozn.aut.), jejichž poselství jsou aktuální až do dnešních dnů. Některé byly populární již v době svého vzniku, jiné naopak vzbuzovaly ve společnosti velké vášně kvůli své kontroverzi. Mezi nejdiskutovanější patřily zejména aforismy týkající se emancipace žen v devatenáctém století. Jeden z nejznámějších říká, že „Chytrá žena má miliony nepřátel – všechny hloupé muže“.

Jejímu životu, dílu i kulturnímu odkazu se věnuje výstava v brněnském Moravském zemském muzeu nazvaná Marie Ebnerová z Eschenbachu – Deník moderní Evropanky. Na výstavě jsou k vidění nejen záznamy z deníků v češtině i v němčině, velká sbírka aforismů nebo část spisovatelčiny závěti, ale i fotky a portréty Marie Ebnerové a jejích blízkých. Deníky jsou v dnešní době cenným materiálem jak pro historiky, tak i pro meteorology nebo lékaře. Spisovatelčiny zápisy jsou velmi podrobné, Ebnerová si detailně zapisovala své pocity, rozpory v rodině, nemoci a dění ve společnosti, aktuální počasí nebo i historické události či významná výročí.

Dokreslit atmosféru výstavy pomáhá také zvuková kulisa, tedy namluvené spisovatelčiny deníky, jejichž část nechalo muzeum přeložit do češtiny a načíst. „Je škoda, že jsme se o této autorce neučili na základní ani na střední škole. Její dílo má velmi silný náboj a líbí se mi, jak k nám autorka skrz reproduktory promlouvá,“ řekla studentka a návštěvnice výstavy Petra Šimáková.

Výstavu si návštěvníci mohou prohlédnout v Brně do poloviny června tohoto roku. Poté se přesune do Kroměříže, nedaleko které se Marie Ebnerová narodila a je zde i pohřbena. Následně výstava poputuje do Prahy.

Klíčová slova: Marie Ebnerová z Eschenbachu, hraběnka Dubská, deníky, výstava, Moravské zemské muzeum

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.