04.03.2015 19:08


Před cestou do Říma

Autor: Blechová Štěpánka | Kurz: Stisk | Kategorie: Publicistika

Cestovní horečka stoupá. Obzvlášť, když je člověk perfekcionalista a špagety ani sám Caesar mu cestovatelskou duši neuspokojí. Pantheon, Superbus, Koloseum, Lorenová, Zrození Venuše, Versace, Pavarotti už snad ano.

Zabaleno? Ani omylem! Představy o poklidném a precizním plánování dovolené se rozplynuly mezi starostmi a shonem ve škole i práci. Přemýšlím, jestli cestu do Říma přece jen nezrušit. Představa týdenní absence ve škole a práci mě totiž děsí víc než jindy. Moment. Nemluví to ego? Není vize o mé vytíženosti a nepostradatelnosti trochu mimo realitu? Zpátky na zem. Těch sedm dní se tady beze mě určitě všichni obejdou.

Štěpánka Blechová. Foto: Klára Galová

Odjíždím už zítra a ještě nemám ani kufr, ani pojištění. Jediné, co jsem si stihla obstarat, jsou prášky na spaní do autobusu. Cestovat sedmnáct hodin na jedné sedačce, kde největší možnost pohybu má hlava, není zrovna příjemná záležitost. Natož tak okamžik příjezdu po probdělé noci, při níž člověk nezamhouřil oči. Proto věřte, že to má své důvody. Nejsem žádná narkomanka.

To, co mi však nedá spát, není nezabalený kufr či nevyřízené pojištění. Nejvíc mě sužuje pocit nepřipravenosti na samotný Řím. Někteří lidé nepotřebují být připravení, aby si dovolenou dokázali vychutnat. Někdo si z historie Itálie pamatuje jenom Caesara a užívá si. Někdo zná z italské kuchyně pizzu, špagety a tiramisu a užívá si. Někdo jde jen tak křížem krážem Římem a užívá si. To já ne. Já potřebuji znát obstojně historii Itálie. Potřebuji ochutnat alespoň deset tradičních jídel mimo pizzu, špagety a tiramisu. Vyžaduji přesný časový plán se seznamem památek. Dokud tyto věci nebudou stoprocentní, nebudu spokojena. Jsem vlastně hrozně nenáročný člověk a ke spokojenosti mi stačí málo. Při takovém zjištění se zkrátka nedá ubránít ironii. Snad by bylo ale přece jen lepší se nad malichernosti povznést a být tak trochu lajdák a floutek, co se toulá světem jen tak nazdařbůh. 

 

Klíčová slova: cestování, preciznost, Řím

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.