07.03.2018 23:21


Před 75 lety odjel první transport Romů do Osvětimi

Autor: Rudolf Požár | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pietní akcí si dnes v Muzeu romské kultury připomněli pamětníci i čelní vládní představitelé 75. výročí prvního transportu českých a moravských Romů do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Vláda minulý rok rozhodla o odkupu vepřína v Letech, kde by měl vzniknout důstojný památník.

Květinové dary k uctění památky obětí romského holokaustu, Foto: Rudolf Požár

Brno – Muzeum romské kultury dnes zorganizovalo pietní připomínku 75. výročí prvního transportu Romů do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Vzpomínkové akce se zúčastnil také premiér v demisi Andrej Babiš společně s ministrem spravedlnosti v demisi Robertem Pelikánem a primátorem Brna Petrem Vokřálem.

Na pódiu vystoupila s proslovy řada řečníků, kteří četli vzpomínky pamětníků těchto událostí. Významní hosté uctili památku obětí položením květin na pamětní desku.

První transport čítající 1038 osob uskutečnilo gestapo ve spolupráci s protektorátními bezpečnostními složkami 7. března roku 1943. Čeští a moravští Romové byli nejprve shromažďováni v hrůzných podmínkách koncentračních táborů v Letech u Písku a Hodoníně u Kunštátu. Později je čekal transport do vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka. Z původních 6 500 evidovaných Romů jich holokaust přežilo necelých 600. Nelidským způsobem takto nacisté v protektorátu zlikvidovali většinu romské populace.

Důstojný památník připomínající tyto události však stále neexistuje. Změnu snad přinese rozhodnutí vlády z podzimu loňského roku schvalující odkup vepřína v Letech u Písku, který stojí v místech bývalého tábora. „Jsem rád, že minulá vláda rozhodla o památníku v Letech a za naši vládu v demisi bych chtěl slíbit, tady s ministrem Pelikánem, že jsme připraveni nastavit lepší komunikaci a řešit problémy romské menšiny v rámci naší společnosti,“ řekl ve své řeči premiér v demisi Andrej Babiš.

„Jsem opravdu rád, že jsem se dožil přelomové doby, kdy už z tohoto místa brzy zmizí potupný vepřín a pietní vzpomínku bude možné vykonat v člověku důstojných podmínkách. Na druhou stranu nedovedu pochopit, jak je možné v demokratické společnosti otevřeně zpochybňovat míru utrpení vězňů tohoto tábora a znemožňovat tak památku obětí holocaustu,“ řekl pamětník romské genocidy Jan Hauer.

Hauer tak reagoval na nedávná vyjádření místopředsedy sněmovny Tomia Okamury. Okamura prohlásil, že tábor v Letech nebyl hlídaný a vězni se v něm mohli volně pohybovat. Kontroverze vyvolal i výrok poslance Miroslava Roznera na sjezdu SPD. „Nikdy bych nevyhodil z okna půl miliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku,“ komentoval Rozner plánovaný odkup vepřína v Letech na nahrávce zveřejněné v pořadu 168 hodin České televize.

Kritice čelil v roce 2016 i Andrej Babiš. Při návštěvě Varnsdorfu totiž řekl, že tábor v Letech nebyl koncentračním, ale pouze pracovním. „Kdo nepracoval, šup a byl tam“, vyjádřil se tehdy podle serveru Aktuálně.cz Babiš. Za svůj výrok se později omluvil.

Klíčová slova: Muzeum romské kultury, Babiš, Pelikán, Brno,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.