28.04.2018 16:14


Pražští Iggy Mayerov hrají zasněný dream pop a zastřený shoegaze

Autor: Veronika Sodomová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Dream pop a shoegaze. To jsou žánry, kterými se vyznačuje mladá pražská kapela s názvem Iggy Mayerov. V Česku tyto žánry nejsou příliš rozšířené, proto nemá kapela úplně jednoduchou startovní pozici. I přesto se jí podařilo zapůsobit na porotu v soutěži Skutečná liga, kde se umístili jako pátí a chystají se vydat již druhé EP.

Autor: Veronika Sodomová

Iggy Mayerov, foto: archiv kapely Iggy Mayerov

Brno – Slovo shoegaze by se dalo přeložit jako civění na boty, a i když se to tak na první pohled asi nezdá, jde o hudební žánr. „Vlastně to byla původně nadávka, která vznikla v devadesátých letech. Říkalo se tak některým kapelám z osmdesátých let, jejíž členové pořád koukali do země a nechávali se celkově unášet sami sebou,“ popisuje kytarista kapely Iggy Mayerov Michal Pilař.

On i zbylí čtyři členové jeho kapely to mají stejně. Na pódiu totiž používají spoustu krabiček, které dokáží různě měnit a zkreslovat jejich zvuk. Na ty se musí během celého koncertu soustředit. Právě díky nim totiž jejich nástroje i hlas znějí zasněně a zastřeně. Přesně tak, jak chtějí.

Čistý Shoegaze ale nehrají. Ten se totiž vyznačuje například nekonečnými kytarovými vazbami. Hlas zpěváka se v něm pak nepoužívá jako dominantní prvek, ale spíše jako další nástroj. Naopak je tomu právě v dream popu, jehož prvky se ve tvorbě Iggy Mayrov vyskytují také. „Liší se to v částech písní. Máme v nich klidné dream popové pasáže, ze kterých se dostáváme do energičtějších shoegazových částí s ostrými kytarami," vysvětluje baskytarista a bratr Michala Pilaře, Jakub.

Dream pop je mezi hudebními žánry rozšířenější než shoegaze a hlavně je otevřenější. Za dream pop se dá považovat například i tvorba americké zpěvačky a skladatelky Lany Del Rey. Ta se totiž vyznačuje právě příznačnou zasněností. Koncerty dream popových kapel a interpretů jsou typické tím, že se fanoušci pod pódiem jenom mírně pohupují nebo dokonce nehybně stojí. Samotní muzikanti pak s publikem moc nekomunikují a spíše se ponořují do hudby. A právě to má dream pop společný se shoegaze. „Lidi pod pódiem moc nevnímám. Je to možná hrozný, ale kdybych to začala všechno vnímat, tak budu hrozně nervózní. Často nevím, kolik tam těch lidí je,“ doplňuje zpěvačka Tereza Dusilová.

Ostatní členové s publikem nekomunikují spíš kvůli zmíněné náročnosti ovládání všech zvukových efektů. Právě to jim vytýkala i porota soutěže autorských kapel Skutečná liga, které se minulý rok účastnili. I přes to ale skončili pátí a dostali tak možnost zúčastnit se řady hudebních festivalů.

Také nezkušené publikum na ně reaguje s nepochopením. Podle klávesisty Martina Grinera to je tím, že si lidé v Česku těžko zvykají na cokoliv nového. V Anglii nebo v USA se přitom hudba podobná té, kterou Iggy Mayerov hrají, dostala skoro do hlavního proudu. Některé dream popové a shoegazové zahraniční kapely si však získaly fanoušky už i v Česku. Jsou jimi například američtí Cigarettes After Sex, kteří v létě vystoupí na festivalu Colours of Ostrava.

Také Iggy Mayerov se v létě objeví na některých festivalech, vše je ale zatím v jednání. Momentálně pracují na novém EP, na kterém se snažili zachytit zvuk co nejvíce podobný živému vystoupení. Chtějí tedy kvalitou předčit první EP Stardust, vydané jen měsíc po založení kapely.

Další koncerty chystají už v květnu. Vystoupí například 8. dubna v pražské Dejvické klubovně, kde si zahrají s kapelou Cosmic Indians nebo 12. května v pražském klubu FAMU s J!Scream a berlínskou kapelou Ponte Pilas. 

Klíčová slova: shoegaze, dream pop, iggy mayerov, hudba, alternativní hudba

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.