31.03.2018 22:35


Pražská zoologická zahrada letos představuje kampaň Vzácní a jedineční. Chce upozornit na ohrožené zvířecí druhy

Autor: Stanislav Vaculík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Novou sezónu slavnostně zahájila zoologická zahrada v Praze. Zaměřuje se na představení nejvzácnějších zvířat na zemi. Návštěvníci mohli být u znovuotevření restaurace Gaston a křtu vzácných leguánů chutných. Připravené byly i dvě soutěže a na konec dne také vystoupení známé české kapely Slza. Zoologická zahrada v příští sezóně plánuje výstavbu nových pavilonů a jiných zařízení pro návštěvníky.

Restaurace Gaston

Praha – Pražská zoologická zahrada v sobotu slavnostně zahájila 87. návštěvní sezónu. Součástí akce bylo otevření nově zrekonstruované restaurace Gaston, kterou v roce 2013 silně poškodily záplavy. V rámci zahájení sezóny byli pokřteni tři jedinci vzácného leguána chutného. Dostali příznačná jména - Bramborák, Čokoláda a Palačinka.

Nadcházející sezóna s sebou přináší dvě zásadní novinky. Jednou z nich je propojení sezóny s kampaní Vzácní a jedineční, která návštěvníkům prezentuje nejohroženější zvířecí druhy. „Letošní sezónu máme spojenou s kampaní Vzácní a jedineční, kde představujeme zvířata, která sice nejsou úplně populární, ale za to velmi ohrožená. Pro některé jedince vedeme i evropské záchranné programy,“ uvedl ředitel Pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek.

Úvod do nové sezóny byl z velké části veden na počest lachtaního samce Gastona, který uhynul při povodních v roce 2002. Tehdy doplaval po vodě ze zoologické zahrady až do Německa. V čele s lachtaním samcem Melounem, potomkem Gastona, předvedla celá lachtaní rodina vystoupení. Následovalo znovuotevření restaurace Gaston, pojmenované po slavném lachtanovi. „Rekonstrukce stála 71 milionů korun,“ sdělila náměstkyně primátorky Prahy Eva Kislingerová. Zrekonstruovaná restaurace je třikrát větší než původní budova, její kapacita činí 91 lidí.

Rozšiřování a úpravy zoologické zahrady však nekončí rekonstrukcí restaurace Gaston. V plánu jsou výstavby nových pavilonů a jiných zařízení. „Mám radost, že vidím, jak se zoologická zahrada rozvíjí a těší mě, že příští sezónu se budou otevírat další pavilony,“ dodala Kislingerová. „V Pražské zoologické zahradě je vidět proměna jak v pavilonech, tak ostatních zařízeních pro návštěvníky,“ zhodnotil náměstek primátorky Prahy Petr Dolínek.

Důležitou událostí slavnostního zahájení byl křest tří leguánů chutných. Jedná se o velice vzácný druh leguánů, který se v zajetí na světě vyskytuje jen velmi málo. Pražská zoologická zahrada tak patří mezi pár vyvolených, které se jeho chovem zabývají. „Naše zoo již v minulosti uspěla v chovu karibských plazů, jako jsou například leguáni kubánští, proto nám tyto exponáty poskytla zoologická zahrada v Jersey,“ zhodnotil umístění leguánů v Pražské zoo kurátor pavilonu plazů Petr Velenský. Rovněž vysvětlil, že chutní se jmenují kvůli jejich konzumaci domorodými kmeny v Karibském zálivu. Tři noví leguáni byli pojmenováni Bramborák, Čokoláda a Palačinka.

V rámci doprovodného programu se mohli návštěvníci zoologické zahrady zúčastnit kvízu a také soutěže v obracení palačinek. Na závěr slavnostního zahájení vystoupila v divadle Archa známá česká kapela Slza.

Klíčová slova: Pražská zologická zahrada, slavnostní zahájení, restaurace Gaston, leguání chutní

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.