07.04.2016 14:59


Pravidelně se v Česku opíjí až třicet procent patnáctiletých

Autor: Markéta Puldová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

České děti mají nedostatek pohybu a volný čas tráví u počítače. Nadprůměrné jsou také v pití alkoholu, kouření cigaret a marihuany. Takové jsou hlavní závěry výzkumné studie Health Behaviour in School-aged Children, která zkoumá životní styl dospívajících. Do studie je zapojeno 220 tisíc školáků ze 42 zemí světa. Výzkum pod záštitou Světové zdravotnické organizace v České republice zajišťuje Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.

Brno – Zuzana z Brna minulý měsíc oslavila patnácté narozeniny. Mezi dárky se objevilo i několik lahví vína. Všechny společně s kamarády na oslavě vypila. „Nedá se říct, že bych se pravidelně opíjela. Ale když je co slavit, tak si skleničku vína nebo i něčeho jiného klidně dám,“ přiznala se Zuzana.

V Česku se pravidelně napije alkoholu dvacet procent patnáctiletých chlapců a čtrnáct procent dívek. Opakovaně se opijí až třicet procent dospívajících, což je výrazně více než například na Ukrajině nebo v Polsku. To je však jen jeden z hlavních závěrů největší evropské výzkumné studie Health Behaviour in School-aged Children (HBSC), která mapuje životní styl mladé generace nejenom v Česku.

Kouřící dívka | zdroj: pixabay.comKromě alkoholu si čeští patnáctiletí oproti dětem z jiných zemí častěji dopřejí i cigaretu. „Sama jsem kouřila několikrát, ale zase tolik mi to nechutná. Zapálím si jen občas. Ale moje dvě kamarádky kouří pravidelně. Většinou cestou do školy a potom ze školy,“ popsala Veronika. Jsou to právě dívky, které kouří častěji. Zhruba šestnáct procent dívek si pravidelně cigaretu zapálí, chlapců kuřáků je o pět procent méně. „Moje žáky jsem viděla kouřit opravdu jen párkrát, ale je pravda, že někteří jsou cítit cigaretovým dýmem téměř vždy,“ řekla učitelka ze základní školy Petra Martinová. Dnešní dospívající sice kouří méně, než uváděli patnáctiletí v roce 2012, ale i tak je Česká republika ve srovnání s ostatními zeměmi v kouření stále nadprůměrná.

Dospívající se však nebrání ani lehkým drogám. „Trávu jsem taky už párkrát zkusila. Řekla bych, že to mohlo být tak čtyřikrát nebo pětkrát. Myslím si, že z mých spolužáků ji vyzkoušela tak čtvrtina,“ dodala Zuzana. Její domněnku potvrzují i výsledky HBSC. Zkušenosti s marihuanou uvedlo dvacet tři procent patnáctiletých dívek i chlapců. Opět jde o vysoký nadprůměr. „Dlouhodobě si v mezinárodním srovnání nevedeme dobře, a to dokonce v celé řadě ukazatelů. Věkové období rané adolescence je přitom klíčové z pohledu životního stylu jedince v dospělosti,“ řekl hlavní řešitel studie Michal Kalman z fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého.

Zdraví dospívajících kromě návykových látek ohrožuje podle výsledků HBSC i obezita. Například výskyt nadváhy a obezity u patnáctiletých chlapců se za posledních patnáct let více než zdvojnásobil. Zatímco v roce 1998 trpělo nadváhou nebo obezitou devět procent chlapců, v současné době je to téměř dvacet tři procent. I přes všechna tato vysoká čísla hodnotí své zdraví většina českých dětí pozitivně. „Nemyslím si, že bych dělala něco, co by ohrožovalo mé zdraví. Cítím se naprosto v pořádku, proto nevidím nic špatného na tom, že si dám někdy skleničku vína. Do budoucna asi nic měnit nebudu,“ uzavřela Zuzana. 

Klíčová slova: kouření, alkohol, mladiství, životní styl

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.