15.11.2019 21:41


Pravda a seriály zdarma musí zvítězit nad lží a Netflixem, zaznělo na satirické demonstraci

Autor: Jiří Kašpárek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nevšední protest se odehrál na brněnském náměstí Svobody. Dva plzenští studenti přijeli, aby projevili svůj nesouhlas se zrušením pirátské stránky Topseriály, která zdarma nabízela seriály a další obsah, který vytvořil někdo jiný. „Pražáci jsou suší a nemají zajímavý smysl pro humor. A v Plzni by přišli maximálně dva lidi, jak město znám,“ vysvětloval organizátor Oldřich Neumann, proč přijel do Brna. Celá akce se nesla v satirickém duchu.

Někteří účastníci si připravili transparenty. Autor: Jiří Kašpárek

Brno – Netradiční demonstraci v pátek zorganizovali dva studenti na brněnském náměstí Svobody. Bojovali za obnovu pirátské stránky Topseriály. „Já jsem zoufalec s megafonem a 31. října se stala šokující věc. Vzali mi seriály zdarma. Myslel jsem, že jsem sám. Vážím si toho, když vidím, kolik vás přišlo, i když jsem čekal dvacet tisíc lidí,“ hlásal na náměstí Svobody s jasnou nadsázkou organizátor Oldřich Neumann. Také zbytek akce se nesl v satirickém duchu. „Měl tu vystoupit i kardinál Dominik Duka s modlitbou za padlé seriály. Ale má rýmu, takže nepřijde,“ pokračoval Neumann.

Netflixu a HBO, kteří jsou sdruženi v Alianci pro kreativitu a zábavu, se podařilo vyhrát soud v Německu. Ten 1. listopadu rozhodl o zrušení ilegálních stránek jako Verystream, Openload, Streamanga a Rapidvidea. Jejich servery využívaly třeba i Topseriály, které po jejich zrušení už nemohly nabízet obsah. Topseriály zadarmo poskytovaly obsah, který však nepatřil jim, nýbrž právě Amazonu, HBO či Netflixu. „O zrušení Topseriálů jsme se dozvěděli ještě ten den večer. Nikam jsme neplánovali jet, stránku, kde se lidé přihlašovali k protestu, jsme založili jako vtip. A když jsme se ráno probudili, už tam bylo osm tisíc lidí,“ vyprávěl další organizátor Dominik Čermák.

Demonstrace se zúčastnilo skoro dvacet lidí. „Chtěla jsem bojovat za to, abychom neplatili za stránky jako Netflix, ale měli jsme seriály zadarmo. Pokud budou protesty pokračovat, tak budu na každém,“ prozradila Pavlína Petrášová, která přijela až ze Slovenska. Demonstrace zaujala i místní obyvatele. „Štve mě, že teď není žádná databáze. Klidně bych si za nějakou zaplatil, ale musel by tam být větší obsah. Měl jsem třeba rozkoukaný sitcom Máma, ale teď ho nikde nemohu najít, i když bych za něj chtěl zaplatit,“ sdělil účastník demonstrace David Sopoušek. Ne všechny však protest oslovil. „O demonstraci jsem věděla od kamarádky. Ale nešla jsem na ni, protože chodím do kina a koukám na Netflix. Chápu ale, že někoho může zrušení naštvat,“ řekla studentka Nguyen Van Anh.

Ne u všech se však recesistická demonstrace setkala s pochopením. „Podle mě to tady brala příliš vážně slečna ze Slovenska. A hlavně to myslela vážně spousta lidí na facebookovém fóru, kde jsem si o sobě přečetl pěkné věci,“ prozradil Neumann. Podobnou zkušenost má i další organizátor Dominik Čermák. „V komentářích bylo poznat, že si to někteří lidé ani nerozklikli a přečetli si jen titulek. Když to lidé nepochopili, tak to nepochopili. Neřešili jsme to s nimi,“ dodal Čermák. „V akcích určitě pokračovat nebudeme. Byla to jednorázová akce,“ odhalil na závěr Neumann. 

Klíčová slova: demonstrace, seriály, satira, Netflix, HBO, Brno, Plzeň

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.