30.04.2020 13:48


Přátele si drž u těla, souseda ještě blíž

Autor: Alžběta Cutáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Žijeme své životy, jeden vedle druhého. Kamarádům říkáme, co uznáme za vhodné, ale pořád je tu někdo, kdo se dozvídá víc, než si uvědomujeme. Soused z vedlejšího bytu je neplánovanou součástí našich dní a my zase těch jeho.

Malé balkony v bytových domech v Brně (Autor: Alžběta Cutáková)Říká se, že rodinu si člověk nevybírá. A já dodávám, že sousedy také ne. Vztah definovaný tenkou stěnou starého panelového domu je intimnější, než se na první pohled může zdát. Osudem náhodně vybraný člověk se přistěhuje vedle vás, možná ho první den pozdravíte a velkoryse přenecháte jeho napěchovaným banánovým krabicím výtah do pátého patra. A ten den s vámi začne sdílet váš život. A vy ten jeho. Kdo že to je? Hádavý pár? Osamělý pán v letech? Mladá rodina se třemi dětmi? Klidný postarší pár, co poslouchá jazz? Brzy se vše dozvíte.

S anonymním člověkem, jehož osobnost ukazuje jen nevědomky sdílené audio přes zeď a jméno na zvonku, se dělíme o každodenní strasti. Přípravu nedělního řízku, vzrušené telefonáty, znělku Prostřena vždy večer v šest, hádku v obýváku i její usmiřovací dohru v ložnici. Postupně se dozvídá o vašem denním režimu, prohrách i výhrách. Žijeme naše malé životy, v našich malých bytech, v opojném falešném pocitu soukromí. Ten se hroutí, jakmile vykročíme z dveří bytu.

Společná chodba je země nikoho, je to promyšlená past, kde se s našimi známými-neznámými lze potkat tváří v tvář. Ale jak reagovat? Zamumlat pozdrav a uhnout očima? Pogratulovat k včera oslavovanému povýšení? Upozornit, že smažit už třetí den po sobě řízky není vhodné pro žlučník? Usmát se a dělat, jako že nic? Rozhodnutí je na vás. Já jsem příznivec slušných mravů a doporučuji ke svému sousedovi být milý. Protože až večer utečete na balkón, za trochou čerstvého vzduchu, odpočinout si od vyčerpávající hádky, soused tam může být. A beze slova vám připálí cigaretu na uklidněnou. Protože už ví, co se stalo a jaký den jste měli.

Klíčová slova: sousedství, životní styl, bydlení, sdílení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.