17.03.2016 10:19


Prasečí kejda a šaty pro těhotné, i o tom jsou nanotechnologie

Autor: Monika Žiaranová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Česko je nano! V duchu tohoto hesla se nesl Nanoden v Brně. Představily se na něm tuzemské firmy, zabývající se výrobou nanotechnologických produktů. K vidění byly například plyšové hračky upletené z nanovláken. Ochutnat mohli návštěvníci vodu z prasečího hnoje. 

Autor: Monika Žiaranová. Výroba vláken za pomocí AC elektrostatického zvlákňování. Tento způsob přípravy nanovláken představila společnost Nanoprogres představila se svým partnerem, Technickou Univerzitou v Liberci.

Brno – Nanoden je událost, na níž přední české firmy představují veřejnosti novinky z oblasti nanotechnologií.   Již druhý ročník této akce se konal šestnáctého března v prostorách Biologického parku v Brně. Představily se zde například firmy vyrábějící nanovlákna, nanobavlnu či oblečení z nanočástic stříbra. 

Oblečení, které obsahuje nanočástice stříbra, je velmi specifické. Má UV filtr a člověk se pod ním nepotí. Je protizápachové, lehké a funguje jako ochrana proti plísním a bakteriím,“ přibližuje módní návrhářka Lada Vyvialová Tomečková. Takové oblečení je podle návrhářky ideální především pro těhotné a kojící ženy. 

Podle organizátorů patří Česká republika právě v oblasti nanotechnologií ke světové špičce. Působí zde desítky firem vyrábějící nanotechnologické produkty. „Dvacet procent elektronových mikroskopů na světě pochází z Brna,“ uvádí Jakub Rybář, vedoucí Referátu rozvoje znalostní ekonomiky města Brna. 

V prostorách Biologického parku mohli návštěvnící vidět také plyšové hračky a povlečení ideální pro alergiky. Nanovlákna jsou tak tenká, že nepropustí prach ani roztoče. K vidění i ochutnání byla také voda filtrovaná z prasečího hnoje.

Systém filtrování znečištěné vody se dá využít i pro domácí použití. „Ne každý, se ale srovná s tím, že má vypít to, co před deseti minutami vyprodukoval na záchodě,“ připouští Michal Carvan. Carvan je ředitelem Výzkumného technologického institutu zabývajícím se filtrováním znečištěné vody.

Martina Štrncla, absolventa nanotechnologií na Technické univerzitě v Liberci, přivedla na Nanoden zvědavost. Chtěl zjistit, jak daleko jsou nanotechnologie v praxi. „Většinou jsou to stále pouze první  krůčky  na úrovni nanotextilií, aktivních povrchů, nanofiltrace a nanočástic stříbra. Právě vůči stříbru jsem velmi skeptický, protože se rychle uvolňuje. Oblečení se párkrát vypere a potom už v něm stříbro prakticky není,“ říká Štrncl. 

Předseda Asociace nanotechnologickeho průmyslu ČR Jiří Kůs přiblížil vyhlídky do budoucna. „Podařil se nám najít čínský investor, který pomůže vybudovat továrnu na výrobu 3D nanobaterií na severní Moravě. Projekt bude stát necelé tři miliardy korun,“ tvrdí Kůs. Při takové výrobě se cena baterií sníží na třetinu. Kůs věří, že to bude znamenat přelom v energetice a elektromobilech.

Klíčová slova: nanotechnologie, Brno, Biologický park, elektromobily

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.