20.04.2012 18:10


Přání pro Sira Nicolase Wintona mohou lidé přinést do Moravského zemského muzea

Autor: Petr Janderka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Jedna z největších osobností posledního století Sir Nicolas Winton oslaví v květnu 103. narozeniny. K blížícímu se výročí připravilo vedení Moravského zemského muzea v Brně tematickou výstavu V utrpení a v boji. Zájemci mají rovněž možnost poslat prostřednictvím muzea Siru Wintonovi vzkaz a přání k narozeninám.

Brno K blížícím se narozeninám Sira Nicolase Wintona uspořádalo vedení Moravského zemského muzea  kromě tematické výstavy též doprovodný program. Návštěvníci mohou na místě zanechat svůj vzkaz, který bude Siru Wintonovi předán. "Zatím nám přišlo kolem deseti vzkazů, ale celá akce je teprve na začátku. Zájemci mají možnost poslat vlastní přání ještě měsíc. Chceme je předat Siru Wintonovi 19. května, kdy oslaví své narozeniny. Byla bych spokojená, kdyby se nám ke konci sešlo aspoň kolem stovky přání," řekla koordinátorka akce Jitka Zaoralová. Vedení muzea plánuje vzkazy vydat jako sborník. "Chceme do akce zapojit i známé osobnosti české kulturní a politické scény. Plánujeme besedy s pamětníky a další akce. Sir Winton je významná osobnost a jeho činy si musíme připomínat," dodala Zaoralová.Návštěvník si prohlíží výstavu o holokaustu. Autor: Petr Janderka

Veřejnost však zatím o možnosti osobně poděkovat Siru Wintonovi neví, překvapeni byli i návštěvníci výstavy. "O problematiku holokaustu se zajímám a Sir Winton je pro mě hrdina. O tom, že mu v muzeu mohu zanechat přání k narozeninám, jsem se dozvěděl až zde. Určitě se budu chtít zapojit," řekl návštěvník výstavy Josef Jedlička.

Sir Nicolas Winton v letech 1938 až 1939 pomohl zachránit 669 židovských dětí tím, že zorganizoval jejich přepravu vlaky do Anglie a zajistil jim výchovu v náhradních rodinách. Na jeho čin se málem zapomnělo. Jeho odvahu světu ukázala až jeho manželka Greta, která na konci 80. let zveřejnila dokumenty osvětlující jeho skutky.

Kdo se chce do akce osobně zapojit, má možnost své přání zanechat ve foyer Paláce Šlechtičen či ho zaslat mailem na jzaoralova@mzm.cz a do předmětu zprávy napsat: Děkujeme, Sire Wintone.

Klíčová slova: výstava, Nicolas Winton, narozeniny, holokaust, Židé

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.