09.05.2015 16:25

Praha žije hokejem, Češi si šampionát prostě užívají

Autor: Matěj Karmazín | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Po jedenácti letech se do České republiky vrátilo Mistrovství světa v ledním hokeji a zatím se opět ukazuje, že Češi tento sport milují. Tisíce lidí v národních dresech, beznadějně vyprodané zápasy a atmosféra, ze které místy běhá mráz po zádech. Páteční utkání české reprezentace proti Rakousku ukázalo, že fanouškům nezáleží na kvalitě soupeře, a také proti slabším Rakušanům fandili jako o život. Odměnou jim bylo čtyrgólové vítězství a důležité tři body.

Audio

Zaplněná hala po utkání sborově odzpívala českou hymnu.

Autor: Matěj Karmazín

Praha - Natěšení českých fanoušků je cítit už před halou. Sehnat vstupeny na zápasy národního týmu nebylo vůbec jednoduché, mnozí je získali jen na jediné utkání, o to víc si ho ale chtějí užít. Skandovaný pokřik "Češi, Češi" se už před vstupem do haly ozývá ze všech stran. Lidé mají dresy, šály, obličeje pomalované národními vlajkami a všichni věří v jednoznačné vítězství českých hokejistů. Vždyť Rakušané loni na MS ani nehráli a samostatnou Českou republiku nikdy neporazili. Obavy z front a dlouhého čekání před stadionem se ukazují jako liché, bezpečnostní kontroly fungují dobře a rychle.

Hlediště je slušně zaplněno už patnáct minut před začátkem zápasu, a když hlasatel představuje sestavu českého týmu, dočká se bouřlivé odezvy.Utkání sledovala vyprodaná hala. Foto: Matěj Karmazín. Ještě hlasitější jsou pak fanoušci při nástupu hráčů na ledovou plochu. První třetina ale atmosféru v hale trochu zchladí. Češi totiž nehrají dobře, vázne jim rozehrávka a nebýt jistého Pavelce v bráně, mohou Rakušané klidně vést. Nepřesvědčivý výkon českého mužstva se promítne i do nálady fanoušků. Zlí jazykové už po předchozích zápasech tvrdili, že český fanoušek fandí jen tehdy, když se jeho týmu daří. To sice není úplně pravda, klasické "Češi, Češi" je slyšet stále, ale k předzápasovému nadšení a elektrizujcí atmosféře to má hodně daleko.

Fronty na přestávkové občerstvení u některých stánků vypadají hrozivě, pokud se ale vyrazí bojovat o klobásu včas, začátek druhé třetiny se dá v klidu stihnout. V ní se obraz hry od začátku změní. Češi přidají na tempu a dostanou Rakušany pod tlak. Ve dvaatřicaté minutě navíc konečně přijde i očekávaná branka. Od modré čáry se trefí Ondřej Němec, který po dvou čtvrtečních gólech Francouzům, potvrzuje dobrou střeleckou formu. První gól zásadně ovlivní i atmosféru v hale, a to pochopitelně k lepšímu. Fanoušci povstanou a poprvé je slyšet slavný pokřik "Kdo neskáče není Čech, hop, hop, hop", který se do konce zápasu opakuje ještě několikrát. Diváci také radostí spustí mexickou vlnu a při zapojení všech přítomných v hale z ní běhá mráz po zádech. Po prvním gólu začnou čeští hokejisté na ledě dominovat, do konce druhé třetiny se trefí ještě Sobotka a Zaťovič, čímž je o výsledku prakticky rozhodnuto.

Z hlediska atmosféry je kapitolou sám pro sebe legendární Jaromír Jágr, kterého fanoušci zkrátka milují. Největší aplaus při čtení sestav před zápasem, při nástupu na led a pak v podstatě vždy, když se slavná osmašedesátka dostane k puku. Sám si navíc o pozornost říká výbornými výkony, v úctyhodných třiačtyřiceti letech stále patří k nejlepším hráčům českého týmu. Proti Rakušanům hraje znovu hodně aktivně, střílí, kličkuje a je na ledě vidět. Nejblíže ke gólu má za rozhodnutého stavu ve třetí třetině, kdy se krásně otočí kolem posledního beka soupeře, ale nedokáže kotouč zasunout za beton brankáře. Diváci přesto jeho akci oceňují a sborové vyvolávání jeho jména také patří mezi momenty, při kterých naskakuje husí kůže. Během utkání přitom útočník Floridy Panthers na diváckou přízeň nijak nereaguje, vždy když se najde na kostce nad ledem a zjistí, že potlesk tribun patří jemu, sklopí hlavu a dál se soustředí na hru. Fanoušci mu v závěru utkání přejí gól, ale jeho šance tentokrát zůstanou neproměněné a poprvé na turnaji vyjde bodově naprázdno. I přesto ale může být jeho rozhodnutí pro návrat do národního týmu hodně důležité, protože jestli fanoušci někomu přejí úspěch, je to právě nejproduktivnější Čech v historii NHL. Svou hrou dokáže dav strhnout, což by v dalších zápasech mohlo hrát velkou roli.

Hned sedm vteřin po začátku třetí třetiny přidá čtvrtý gól kapitán Voráček a stanoví výsledek na konečných 4:0. Český tým pak už kontroluje hru a s přehledem dovede zápas k vítězství. Trenér Vladimír Růžička může být spokojený s výkonem brankáře Pavelce, který poprvé na turnaji udrží čisté konto. Nejlepším českým hráčem je po utkání vyhlášen útočník Vladimír Sobotka, ale vítězství Čechům přinesl především bojovný výkon celého mužstva. Pomohlo mu i více než sedmnáct tisíc fanoušků v O2 aréně, kteří si zápas užili. Po jeho skončení hala sborově odzpívá českou hymnu a hráči poděkují za podporu potleskem. Ve skupině čekají národní tým ještě dva zápasy, v neděli s Německem a v úterý se Švýcarskem. Klíčové čtvrfinále, do kterého už Češi mají hodně blízko, je na programu ve čtvrtek.

Klíčová slova: hokej, mistrovství, světa, praha, atmosféra, fanoušci