05.03.2017 12:10


Práci v zahraničí si můžete sehnat i bez agentury

Autor: Jan Kočenda | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Přemýšlíte nad letní brigádou v zahraničí, ale máte obavy, že nic neseženete? Zůstaňte v klidu. Pokud se dobře připravíte, práci si bez problémů najdete třeba v Anglii, Německu nebo na Maltě. Výjezd do zahraničí na vlastní pěst nenabízí jen nové zkušenosti, ale také zážitky a dobrodružství. Jak si vše zařídit, aby to šlo v cizině hladce? Zde je několik rad a tipů.

Doubledecker směřující na Oxford circus.

Vycestovat do ciziny za prací bez agentury může pro mnohé znít jako čiré šílenství. Pokud si ale vše naplánujete a jste schopní trochu zariskovat, tak to určitě bude stát za to.

Své o cestování s agenturou i bez ní ví student ČVUT Michal Sousedík. „Bez agentury je sice člověk odkázán sám na sebe, ale díky tomu si může dělat, co chce. Přes agenturu jsem jel jednou a to jsem se upsal na dva a půl měsíce. Musel jsem tam smluvenou dobu být. Kdybych odjel dříve, platil bych odstupné,“ vzpomíná na svou zkušenost Sousedík.

Agentura vám sice vše zajistí, ale mnohdy jde o práci, kterou byste si zvládli sehnat sami a to bez jakýchkoliv poplatků. Navíc jste vázáni smlouvou na určitou dobu, takže změna práce nebo dřívější odjezd nepřipadá v úvahu. Z těchto důvodů je výhodnější, když si vše vyřídíte sami. Musíte však myslet na to, že co si nezařídíte, to mít nebudete. Zde jsou ty nejdůležitější věci, na které je dobré myslet během plánování.

Ubytování je základ všeho

Pokud jedete do ciziny pracovat, ubytování je nezbytností. Nejlépe najdete ubytování na webových stránkách Airbnb. Zde můžete vybírat z milionu nabídek ve třiceti tisících městech. Airbnb funguje tak, že kdokoliv může nabídnout svou nemovitost k pronájmu, a to jak na pár nocí, tak na delší dobu.

Další možností jsou skupiny na sociálních sítích. Zpravidla stačí do vyhledávače zadat vámi vybrané město a k němu dopsat „share flat,“ „accomodation“ nebo třeba „flatmate wanted“. I zde se často objevují skvělé nabídky na bydlení.

Záleží jen na vás, jestli dáte přednost ceně nebo lokaci. Pozor si ale dávejte na pronajímatele, kteří po vás budou chtít peníze dříve, než do zahraničí vycestujete. Zpravidla jde o podvod a vaše odeslané peníze už nikdy neuvidíte. Standardně to funguje tak, že si majitelé bytu pro peníze přijdou až po vašem zabydlení. Není také na škodu si dopředu zjistit, jak často se nájem platí, a jak vysoká je vratná záloha, která se odevzdává s prvním nájmem.

Letní brigáda u moře je ten správný relax.

Zahraniční SIM karta a její výhody

Pokud budete v cizině delší dobu, užívání mobilu s českou SIM kartou se vám prodraží. Nejlepším řešením je proto zakoupení SIM karty daného státu. Ceny operátora v zahraničí nejsou vysoké. Navíc součástí základních tarifů v cizině je i internet. Například v Londýně zaplatíte za tisíc minut volání, sto SMS a tři GB dat jen patnáct liber. Díky internetu bude váš život o hodně jednodušší. Najdete vše, co potřebujete a nebudete limitovaní wifi u veřejných záchodků.

Možnosti vašeho rozpočtu

Klíčovým faktorem, který rozhoduje o tom, jak dlouho v zahraničí vydržíte, jsou finance. Je důležité si rozpočítat, kolik peněz utratíte za ubytování a zálohu, kolik zaplatíte za SIM kartu, jídlo nebo dopravu. Musíte počítat s tím, že někde výplata chodí jednou za měsíc. Může se proto stát, že za svoje peníze budete muset vyžít celý měsíc. Například do Londýna je dobré přijet alespoň s patnácti tisíci korunami. 

Životopis jako vaše reklama

Velký podíl na přijetí nebo nepřijetí do práce tvoří životopis. Dejte si záležet, aby vypadal dobře, jak vzhledově, tak obsahově. Měl by být přehledný a poutavý pro potencionálního zaměstnavatele. Kromě vašich pracovních zkušeností a základních údajů můžete vložit do životopisu fotku a pár vět o sobě.

Životopis s sebou nemusíte z Česka vézt v tašce, vytisknout si ho můžete až v zahraničí. Výhodou je, že do něj dopíšete vaše nové zahraniční číslo a adresu bydliště. Pokud je životopis tištěný a nejsou tam žádné dodatky tužkou, tak hned vzbuzuje lepší dojem.

Hledání práce

První možností, kde hledat brigádu, jsou internetové stránky nabízející práci. Můžete pak rozeslat životopisy a čekat, jestli se někdo ozve. Druhou možností je vydat se s životopisy do ulic. Bez ostychu je rozdávejte na místech, kde byste se chtěli ucházet o pracovní pozici. Pokud budete mít možnost mluvit se zaměstnavatelem, nebojte se s ním prohodit pár vět. Osobní styk určitě pomůže.

Neméně důležité je být pozitivně naladěn a neztrácet naději. Zpravidla se někdo během týdne ozve a pozve vás na zkoušku. Občas se stává, že se vám sejde více nabídek práce. Je dobré si toho o nabízených pracích zjistit co nejvíce, teprve potom se rozhodovat.

Fast food se zdravou výživou, kde pracuje hodně cizinců.

Jednání se zaměstnavatelem

Pokud si vás zaměstnavatel pozval na pohovor, tak v první řadě zachovejte klidnou hlavu. Usmívejte se a dejte najevo, že nevidíte žádné překážky a může vás tak s klidem zaměstnat. Snažte se ukázat hned od začátku, co ve vás je. Nebuďte ostýchaví a ptejte se na vše, co je pro vás důležité. Máte právo vědět, jaká je vaše mzda, kdy dostanete výplatu a kolik dní volna budete mít.

Pokud se vás zeptá, jak dlouho se hodláte zdržet, tak je vždy lepší říct delší dobu. Zaměstnavateli se nevyplatí vás zaučit a za měsíc se s vámi rozloučit. Řekněte, že máte v plánu zůstat půl roku, když si to po dvou měsících rozmyslíte, zaměstnavatel vaše rozhodnutí musí respektovat. Vždy je ale slušností svůj odchod ze zaměstnání oznámit alespoň týden dopředu, poděkovat za spolupráci a případně si nechat otevřené dveře pro následující roky.

Důvod, proč jste do zahraničí jeli

Je jasné, že spoustu času budete trávit v práci a občas budete hodně unavení. Zkuste ale maximálně využít možností poznat novou kulturu, místa, lidi a užít si svůj volný čas naplno. Přivézt si co nejvíce peněz je hezká vidina, ale vyzkoušet si plnohodnotný život v jiné zemi je k nezaplacení.

Klíčová slova: brigáda, práce, zahraničí, cestování, tipy, triky, ubytování, životopis,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.