06.04.2018 08:59


Pozvánka: Výstava představí životy významných Polek

Autor: Zuzana Cyroňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Výstavu Nezávislé: Rok ženských práv mohou Brňané navštívit od příští středy na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Dozví se na ní o významných ženách, které přispěly k osvobození Polska, anebo se jinak zapsaly do dějin. Expozice spadá do programu festivalu Dny polské kultury, které budou v Brně do konce dubna. Na akci se podílelo Muzeum polských dějin a Ministerstvo zahraničních věcí Polské republiky.

Výstavu najdou lidé v budově Filozofické fakulty Masyrykovy univerzity. Foto: Zuzana Cyroňová.

Brno – Hrdinské činy, vědecké objevy, boj za svobodu a lepší svět. O pokroky v dějinách se nezasloužili pouze muži, ale i mnoho žen. Výstava Nezávislé představí příští týden životy některých z nejvýznamnějších polských žen při příležitosti stého výročí ženského volebního práva a obnovy Polska. Sejm Polské republiky, dolní komora parlamentu, dokonce vyhlásil rok 2018 Rokem ženských práv.

Expozici návštěvníci najdou na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v budově A. „Vernisáž bude na začátku května spolu s přednáškou a prezentací knihy profesorky Krystyny Kardyni-Pelikánové s názvem Čechy krásné, Čechy mé… Czeska i polska literatura we wzajemnych interakcjach,“ uvedla pracovnice Polského institutu v Praze Lucie Zakopalová.

Na vystavených panelech se návštěvníci dočtou o kapitánce přestrojené za muže Emilii Platerové, která se po smrti stala legendou listopadového povstání proti ruské nadvládě a hrdinkou básní polského romantismu. Zjistí více o ženě, která získala Nobelovu cena za chemii a fyziku Marii-Curie Skłodowské. S manželem Pierrem objevila nové radioaktivní prvky polonium a radium. Na expozici bude zmíněna i Irena Sendlerová, jež zachránila stovky židovských dětí z varšavského ghetta. Bude připomenut i život Anny Walentynowiczové, bez níž by neexistovalo nezávislé odborové hnutí Solidarita, které se postavilo komunistickému režimu v Polsku. „Výstavy se nemůžu dočkat. Konečně chce někdo mluvit o důležitosti žen v dějinách,“ řekla studentka humanitních studií Anita Machová.

Expozice patří k osmému ročníku festivalu Dny polské kultury v Brně, na kterém organizátoři představují polskou kulturu a partnerské město Poznaň. Celý měsíc se lidé mohou těšit na polskou literaturu, historii, hudbu, filmy i tradiční pokrmy. Akci organizuje i Knihovna Jiřího Mahena v Brně, kde příští týden zahájí festival hudebně-tanečním vystoupením Lidový soubor písní a tanců ŁÓDŻ z Polska. Na náměstí Svobody lidé mohou již dnes vidět fotografie hradů, zámků a přírody z česko-polské hranice v Dolním Slezsku. „Na konci tohoto roku si v Poznani zase Poláci mohou užít Dny české kultury,“ zmínila pracovnice Magistrátu města Brna Andrea Opršalová.

Klíčová slova: výstava, Dny polské kultury, Nezávislé: Rok ženských dějin

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.