06.03.2014 18:07


Pozvánka: Tóny vína – symbióza vína a hudby

Autor: Gabrielová Andrea | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ta nejlepší vína z moravských vinic si budou moci vychutnat návštěvníci jedinečného večera Tóny vína. Za doprovodu mužského pěveckého sboru Láska opravdivá představí sommeliér Pavel Chrást devět špičkových vín. 

Brno – Dobré víno a umění od pradávna tvořily dokonalou symbiózu, která obohacovala lidskou duši i tělo. Skloubení chuťového požitku s poslechem skladeb ruských a českých autorů v podání mužského pěveckého sboru čeká návštěvníky Tónů vína jedenáctého března v Mozartově sále divadla Reduta.

Neobyčejný koncert s komentovanou degustací vín pořádá již zmíněné brněnské divadlo Reduta a Vinná galerie už po páté. Stejně jako v předchozích letech, i letos vína vybral sommeliér Pavel Chrást, který návštěvníky provede světem vinného moku. „Jedná se o vína, která se umístila v soutěži Festwine (pozn. redakce: mezinárodní soutěž, která se koná vždy v květnu). Návštěvníci se můžou těšit na vína od moravských vinařů,“ řekl Chrást.      

Foto: Mužský pěvecký sbor Láska opravdivá Autor: Archiv Tóny vína

Pod vedením muzikologa Jana Špačka zazní devět sborových skladeb od českých hudebních velikánů, jako je Smetana, Janáček či Dvořák, doplněných ruskými skladateli. Reprezentativní výběr české sborové hudby bude obohacen o pravoslavnou duchovní hudbu. „Každou skladbu jsem si poslechl a podle toho, jaké ve mně vyvolávala emoce, jsem vybral vhodné víno,“ vysvětlil Chrást princip výběru jednotlivých vzorků ke každé písni. „Jde o spojení emocí, které vznikají při poslechu hudby a vína,“ dodal ke skloubení nejen vjemů sluchových a chuťových.

Stejně jako bude tento večer o víně a hudbě, tak ale bude i o příbězích. Před každou skladbou dirigent Jan Špaček povypráví  o jejím vzniku, osudu a autorovi. Následně Chrást poví příběh vína, a proč jej zvolil. „Je to další rozměr,“ uvedl Chrást na adresu celé události.    

Vstupenky si mohou návštěvníci koupit ve Vinné galerii či v online předprodeji divadla Reduta.   

Klíčová slova: víno, hudba, kultura, divadlo Reduta

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.