23.11.2018 18:53


Pozvánka: Putovní festival Severský filmový podzim zahájí finská Říše divů

Autor: Veronika Kolaříková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Brněnská část filmového festivalu Severský filmový podzim začne v pondělí 26. listopadu večer v Sále Břetislava Bakaly. Devátý ročník přináší filmovou přehlídku severských a pobaltských filmů převážně se sportovní tématikou. Ve třinácti českých a moravských filmech nabízí dvacet osm filmů, z nichž třináct bude mít českou premiéru.

Autor: SFklub

Brno – Finský snímek Říše divů otevře v pondělí 26. listopadu v Brně devátý ročník Severského filmového podzimu. Dramatická komedie režisérky Inari Niemiové ukáže staromódní Vánoce na ekologické biofarmě s alternativními zemědělci. Film 95 odhalí zákulisí emotivního finálového utkání Finska se Švédskem z Mistrovství světa v hokeji.

Nejvíce novinek festivalu pochází tradičně z dánské produkce. Snímek Léto '92 přestavuje další sportovní příběh. Tehdy se dánskému fotbalovému týmu nepodařilo kvalifikovat na Mistrovství Evropy. Hráči už byli na dovolené, když k nim dorazila šokující zpráva o vyřazení týmu Jugoslávie. Dánsko tak dostalo druhou šanci bojovat o vítězství na šampionátu.

Jedním z nejzajímavějších snímků je norský film nominovaný na Oscara Co tomu řeknou lidi. Norská režisérka, scénáristka a herečka pákistánského původu Iram Haq přináší příběh, který vypráví o šestnáctileté Nishe. Vlastní rodina ji v zájmu zachování rodinné cti unáší a posílá k příbuzným do Pákistánu. Režisérka sama zažila podobnou zkušenost ve svých třinácti letech.

Festival se snaží vyjít vstříc i divákům se sluchovým postižením. Filmy jsou pro návštěvníky upraveny s barevnými českými nebo anglickými titulky. Akci pořádá občanské sdružení Severský filmový klub, které se snaží dlouhodobě přinášet méně známou severskou tvorbu českému publiku. Kompletní program festivalu je k dispozici na stránkách filmového klubu.

Klíčová slova: Severský filmový podzim, filmový festival

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.