18.09.2018 17:48


Pozvánka: Národnostní menšiny v Brně předvedou svou kulturu na Babylonfestu

Autor: Ketrin Jochecová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V úterý začíná jedenáctý ročník Babylonfestu, na němž návštěvníci poznají kulturu a tradice jedenácti národnostních a etnických menšin žijících v Brně. Akce skončí průvodem v krojích, jehož součástí budou taneční a hudební vystoupení a ochutnávka tradičních pokrmů.

Brno – Besedy, workshopy, umělecká vystoupení i výstava jsou součástí letošního programu Babylonfestu. Smysl akce je přiblížit život a kulturu menšin, které v Brně žijí. „Každý rok oslovujeme všechny brněnské národnostní menšiny. Snažíme se, aby u jednotlivých akcí bylo pestré zastoupení,“ řekla Marie Pařilová, tajemnice přípravného výboru pro Babylonfest.

Letos je na festivalu zastoupeno jedenáct menšin. Ve čtvrteční debatě Žijí mezi námi o svém životě v Brně povypráví například zástupci z řad Řeků, Němců a Poláků. Povede ji moderátorka České televize Petra Eliášová.

Doposud neznámé detaily o pobytu muzikantské rodiny Straussů v českých zemích odhalí brněnský historik Vojen Drlík na přednášce v Knihovně Jiřího Mahena ve středu od sedmnácti hodin. Návštěvníci uslyší hudební ukázky ruské, německé a ukrajinské hudby. Vystoupí zde také básník, skladatel a zpěvák Vladimír Franta, který se zaměří na představení hudby ovlivněné současnými ruskými básněmi. O ukrajinském hudebníkovi a spisovateli Hnatu Chotkevyči promluví Olga Macíčková, odbornice na Ukrajinu. V pátek se od devatenácti hodin uskuteční koncert klasické hudby, a to v Křišťálovém sále Staré radnice.

Závěrem akce je průvod v krojích, který se bude konat na Moravském náměstí v sobotu. „Národnostní menšiny zde předvedou svá vystoupení. Letos je novinkou slovinský pěvecký sbor,“ sdělila Veronika Moserová z brněnského turistického centra. Sobotní program potrvá od jedenácti do šestnácti hodin.

Kromě veřejných akcí organizátoři pořádají i závěrečný společenský večer otevřený všem brněnským národnostním menšinám. „Každý rok je v nějakém tématu. Letošní večer je v duchu vietnamské menšiny, otevřené všem brněnským národnostním menšinám,“ sdělila Pařilová.

Klíčová slova: Babylonfest, festival, brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.