30.10.2018 23:59


Pozvánka: Mezinárodní festival outdoorových filmů v Brně představí desítky dobrodružných snímků

Autor: Kristina Křivková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Na více než šedesáti místech po celé České republice a na Slovensku se uskuteční šestnáctý ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů, který trvá do 7. prosince. V Brně se už minulý týden promítalo v prostorech Expedičního klubu, příští týden se mohou zase diváci těšit na dobrodružné filmy v Kině Art. Z více než tisíce přihlášených projektů ze sta zemí světa se přitom do soutěže probojovalo jen sto dvacet šest snímků.

Brno – Mezinárodní festival outdoorových filmů je v současné době považován za největší putovní festival nejen v České republice, ale také na světě. Festival je zaměřený na sport a život s outdoorovou tématikou, což promítají autoři soutěžních snímků do námětů svých dobrodružných, extrémních, adrenalinových nebo cestopisných filmů. Zakladatelem a ředitelem festivalu je Jiří Kráčalík, hlavním organizátorem pak firma Outdoor FILMs sídlící v Ostravě. 

Přestože je účelem festivalu hlavně pobavit, má také řadu dalších funkcí. „Outdooroví nadšenci jsou specifická subkultura, která dokazuje, že lze překonat všemožné hranice. Jen je potřeba, aby měl člověk něco opravdu rád a šel si za tím,“ sdělil hlavní produkční festivalu Marek Pilný. Podle jeho slov navíc festival podporuje tvorbu začínajících umělců u nás i ve světě. V jednotlivých místech se koná řada školních promítání, velká část filmů je zároveň vhodná pro výuku.

Jednotlivé snímky vybírá a hodnotí festivalová porota. Předsedou poroty je portugalský cestovatel, spisovatel a režisér António Pedro Nobre. Mezi její další členy patří dramaturg České televize Ludvík Klega, italský režisér a kameraman Emanuele Ruggiero nebo filmař František Mach. Outdoorový festival má čtyři soutěžní kategorie, mezi které patří dobrodružný a extrémní sportovní film, horský a horolezecký film, dobrodružný vodní sportovní film a cestopisný film.

Hlavním hostem letošního ročníku je nejlepší česká slacklinerka (moderní provazochodkyně – pozn. red.) Anna Hanuš Kuchařová. Ta strávila jako jediná na světě čtyřiadvacet hodin na laně a drží dva evropské ženské rekordy. „Tam nahoře překračuji hranice vnitřní i vnější. A co se tam naučím, si v sobě nesu dolů na zem,” přiblížila svojí profesi Kuchařová.

Klíčová slova: film, festival, Mezinárodní festival outdoorových filmů, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.