12.04.2019 15:20


Pozvánka: Koncertem v katedrále na Petrově začne Velikonoční festival duchovní hudby

Autor: Artem Kravchuk | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

V brněnské katedrále Petra a Pavla v tuto neděli zazní gregoriánský chorál a nová skladba Toivo Tuleva. Estonský skladatel napsal svou kompozici přímo na objednávku festivalu a přizpůsobil ji akustice katedrály.

Katedrála svatých Petra a Pavla

Brno – První koncert Velikonočního festivalu duchovní hudby se bude konat v katedrále Petra a Pavla v Brně. V neděli od devatenácti hodin si návštěvníci budou moci poslechnout gregoriánský chorál a celosvětovou premiéru skladby So Shall He Descend. od estonského skladatele Toivo Tuleva. 

Téma letošního ročníku zní Ceremonie/Je dobré slavit Pána. Z toho lze podle mluvčí filharmonie Kateřiny Konečné usoudit, že se dramaturg Vladimír Maňas snaží posluchačům přiblížit mnoho zemí a jejich liturgie nejen geograficky, ale i časově. „Gregoriánský chorál proto nelze opomenout, navíc patří k liturgii Svatého týdne,” doplnila.

Gregoriánský chorál zazní v podání souboru Schola Gregoriana Pragensis. „Duchovní hudba nabízí hlubší pohled na svět a člověka. To, že uprostřed bohaté nabídky zábavy a konzumu lidé navštěvují koncerty duchovní hudby, svědčí o tom, že tato hudba má co nabídnout i dnes,” uvedl člen souboru Hasan El-Dunia. Zpěváci ze Scholy Gregoriany Pragensis v katedrále na Petrově vystupovali už mnohokrát. „Katedrála je svou velikostí pro komorní soubor dost velká a není snadné se vypořádat s její akustikou, ale myslím, že víme, jak na to,” vysvětlil El-Dunia.

Akustice brněnské katedrály se musel přizpůsobit i Toivo Tulev. Navštívil ji loni několikrát, aby se s akustikou seznámil. Podle Konečné se obecně takové přizpůsobení týká většího či menšího obsazení orchestru a jeho konkrétních nástrojových skupin. „Tvorba Toivo Tuleva zazněla na Velikonočním festivalu už v roce 2016 a měla u posluchačů velmi příznivou odezvu,“ vysvětlila Konečná výběr skladatele. Pomohla mimo jiné i skutečnost, že velká část autorových skladeb má duchovní tématiku. Premiéra zazní za přítomnosti autora v podání Filharmonie Brno a sboru Ars Brunensis.

Muzikoložka Jana Slimáčková, která se chystá na zahajovací koncert přijít, estonského skladatele nezná, protože v Česku jeho tvorba není známá. „Jeho výběr odpovídá filharmonické dramaturgii, která se v posledních letech výrazně zaměřuje na pobaltskou hudbu,” řekla Slimáčková. V plánu má navštívit několik večerů. „Velikonoční festival duchovní hudby je významnou hudební událostí Brna, Moravy a celé země,“ doplnila.

Na letošním Velikonočním festivalu duchovní hudby se v brněnských kostelích, katedrále i bazilice uskuteční šest koncertů a tři temné hodinky. „Myslím, že by lidé měli přijít na všechny koncerty festivalu. Přeci se jen taková hudba v kostelích nehraje moc často a je vybírána právě s ohledem na daný prostor, aby byl prožitek větší a silnější,“ zdůraznila Konečná. Zahajující koncert bude řídit šéfdirigent orchestru Dennis Russell Davies. Očekávány jsou na tři stovky návštěvníků.

Klíčová slova: Velikonoční festivál duchovní hudby, katedrála Petra a Pavla, Toivo Tulev, Schola Gregoriana Pragensis

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.