14.05.2019 20:17


Pozvánka: Jubilejní desátý ročník Divadelního světa představí minulost i budoucnost Evropy

Autor: Karolína Novotná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Více než padesát divadelních představení z české i zahraniční scény přivede do Brna festival Divadelní svět Brno. Koná se od čtvrtka 23. května do úterý 28. května v dvanácti brněnských divadlech.

Festival zavede diváky do dvanácti divadel. Foto: Karolína Novotná

Brno Desátý ročník festivalu Divadelní svět Brno nabídne letos divákům více než padesát představení na téma evropský sen. Potrvá od čtvrtka 23. května do úterý 28.května. „Silné téma letošního ročníku rezonuje s atmosférou ve společnosti se stejnou intenzitou jako v tom minulém téma svobody. Svým divákům nabízí reflexi toho, co sami prožívají,“ říká ředitel Národního divadla Brno a současně ředitel festivalu Martin Glaser.

Zájemcům každoročně představuje jak inscenace zahraničních souborů, tak výběr toho nejlepšího z české scény. Letos se diváci mohou těšit na představení ze Slovenska, Belgie, Jižní Koreji, Jihoafrické republiky a dalších zemí. Zajít si na ně lze nejen do známých divadel jako je Národní divadlo Brno, Husa na provázku, Hadivadlo, Městské divadlo Brno, ale i na méně tradiční místa, například do prostor Löw-Beerovy vily nebo do šapitó na Kraví hoře.

Festivalem se bude prolínat více tematických linií. Hlavní bude již zmíněný evropský sen. V jeho rámci to bude například adaptace románu francouzského spisovatele Marcela Prousta Hledání ztraceného času nazvaná Francuzi. Ta se vydá pátrat po kořenech evropské identity a myšlení. Naopak na představu budoucnosti bez předsudků se zaměří původně berlínské představení Roma armee. Prostor dostanou i česká díla, například Andělé v Americe z Městských divadel pražských.

Druhá linie s příznačným názvem Evropa mimo Evropu se dostane za hranice světadílu. „Hranice Evropy sahají až k dalekým oceánům. Jde o pozůstatky neblahého koloniálního panství jednotlivých evropských zemí a jakkoliv vztahy metropolí k zámoří bývají dodnes složité, je třeba s nimi počítat. V oblasti scénických umění a literatury rozhodně,“ říká dramaturgyně činohry NDB Lucie Němečková.

Program pro děti pak nabídne netradiční zpracování severských pohádek. „Tři neklasická zpracování pohádek Císařovy nové šaty, Malá mořská víla a Škaredé káčatko ze tří různých slovenských divadel pojí snaha vyložit známé příběhy živě. Tak, aby k dětem promlouvaly o své skutečné podstatě a tématech v nich obsažených srozumitelně a poeticky,“ vysvětluje člen dramaturgické rady z Divadla Polárka Jan Cimr.

Inscenace doplní i doprovodný program v podobě výstav, workshopů, dětských dílen či koncertů. Kompletní program lze nalézt zde.

Klíčová slova: divadlo, kultura, Divadelní svět Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.