17.03.2015 15:41


Pozvánka: Jak se dělá mír v Brně

Autor: Roubalová Barbora | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Cyklus veřejných diskuzí Jak se dělá mír otevírající téma mírotvorné antropologie v praxi odstartuje zítra v Sále Břetislava Bakaly. O své poznatky se podělí řada odborníků mající zkušenost z mezinárodních organizací, jako jsou OSN, NATO či OBSE. Hovořit budou zejména o  etnizaci novodobých ozbrojených konfliktů, o roli masmédií a utváření vlastního a nezaujatého postoje. Vstupenky na akci budou slosovatelné, na výherce čeká studijní cesta do Kosova.

BRNO – Platformu pro sdílení zkušeností a otevřenou diskuzi pro zájemce z řad laické i odborné veřejnosti si přejí vytvořit organizátoři zítřejší akce z Východoevropského vzdělávacího a kulturního centra (EEECC). „Výchozí tezí je skutečnost, že novodobé ozbrojené konflikty, které bývají často nesprávně reflektovány jako etnické, jsou etnizované. Při podrobnějším zkoumání prizmatem nástrojů, které nabízí mírotvorná antropologie, se však většinou ukazuje, že pravá povaha konfliktu je primárně sociální, ekonomická, politická, případně náboženská či jiná. Etnickou se stává až sekundárně,“ říká Zlata Motyková z EEECC.Autor:  Východoevropské vzdělávací a kulturní centrum o.s.  |  Ukázka z Výstavy mezietnického porozumění.

„Jde nám o kritický přístup k dané problematice. Chceme se bavit o suchých faktech, bez emocí. Proto je podtitulem diskuze Jednejme konstruktivně, bavme se emotivně. Večer pak na návštěvníky čeká víno, občerstvení a živá muzika. Tam budou emoce na místě,“ vysvětluje záměr akce ředitel EEECC a vysokoškolský pedagog Josef Oriško.

Program začíná v devět hodin, v průběhu se vystřídá sedm přednášejích nejen z České republiky. Přijede například moldavská kulturní antropoložka Natalia Dusacova, slovenský expert na vztah mezi náboženstvím a politikou Jozef Lenč či Miroslav Kramář, který působil ve více než deseti misích mezinárodních organizací a nedávno se vrátil z Doněcka.  Připravena je také projekce makedonského filmu o válce v bývalé Jugoslávii Před deštěm. Už od minulého týdne mohou zájemci ve  foyer Sálu Břetislava Bakaly zhlédnout vernisáž Výstavy mezietnického porozumění. 

Vstupenku, která je slosovatelná, zakoupíte na místě. Vyhrát můžete dvoutýdenní exkurzi pořádanou EEECC do Kosova a dalších postkonfliktních oblastí na Balkáně.

Rozhovor s Josefem Oriškem naleznete zde.

Klíčová slova: mírová antropologie, zahraniční mise, etnické konflikty

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.