09.11.2017 12:11


Pozvánka: Filmový festival Mezipatra

Autor: Petra Vaňková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Již minulý týden v Praze začal osmnáctý ročník filmového festivalu Mezipatra. Od pátku se tento festival přesouvá i do Brna. Hlavní téma letošního ročníku je “Sami za sebe”. Organizátoři tak chtějí navázat na loňský koncept hranic volnosti. Prvnímu představení Tom of Finland bude předcházet slavnostní zahájení. Návštěvníci se mohou těšit i na doprovodný program. 

Brno - Filmový festival s queer tématikou bude jako již tradičně hostit univerzitní kino Skala, novinkou pro návštěvníky ale bude Art Bar, který nahradí právě rekonstruované kino Art. Po zahajovacím večeru se diváci mohou těšit například na mysteriózní Norský film Thelma, nebo také na starší východoněmecký film Coming Out. 

Organizátoři festivalu chápou osmnácté výročí jako jakýsi pomyslný vstup festivalu do dospělosti. ,,V letošním ročníku klademe důraz na rozvinutí diskuze o tom jakých rozmanitých forem nabývá projevení naší identity,” uvedla brněnská koordinátorka festivalu Markéta Klišová. Tyto témata pak bude rozvíjet i další doprovodný program festivalu. Například debata Mezipatra Talks, nebo různé párty. Celý program je k dostání na webových stránkách.

Diváci před každým filmem dostanou hlasovací papírek, který mohou vyplnit a podpořit tak daný snímek v soutěži. Filmy jsou rozděleny do šesti kategorií. Vítězové ze všech kategorií budou vyhlášeni na konci celého festivalu. 

Festival Mezipatra, původně ještě v rámci festivalu Duha nad Brnem, vznikl v roce 1999 v Brně. Později se konal také v Bratislavě a dnes je jeho hlavním centrem Praha. Většina zahraničních tvůrců a hostů jezdí právě do hlavního města a Brno tak zůstává trochu opomíjeno. Mezipatra nejsou jediným festivalem s queer tématikou. V polovině srpna se Praha zbarvuje do duhova v rámci týdenního Prague Pridu. 

 

Klíčová slova: Film, LGBTQ, soutěž, mezipatra, kino

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.