14.05.2019 18:25


Pozvánka: Fanoušci v kostýmech zaplaví brněnské výstaviště. Příští týden se bude konat Animefest

Autor: Kristýna Sklenářová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Příznivci japonského komiksu a animovaného filmu se sejdou příští týden na výstavišti v Brně. Čeká je tam více než dvě stě hodin přednášek, workshopů a promítání. Budou mít i možnost setkat se se zahraničními hosty z Evropy a Asie, kteří zasednou jako porotci v cosplay soutěžích.

Soutěžící v Cosplay soutěži 2018, zleva: Teer & Jiggy Cosplay, Ketrin cosplay, Ali Cosplay & Props, Germia a Therraner . Foto: Filip Blažek

Brno - Příští víkend obsadí část areálu brněnského výstaviště Animefest - setkání fanoušků japonské kultury. Šestnáctý ročník nabídne od pátku 24. května množství přednášek, workshopů, promítání i soutěží na téma japonského komiksu zvaného manga a animovaného filmu - anime.

Program poběží v prostorách festivalu nonstop. Začne v pátek v patnáct hodin a skončí v neděli kolem třetí hodiny odpolední. Zatímco v noci se omezí na promítání, přes den bude program fungovat na několika jevištích najednou. Přednášky se budou zabývat především japonskou kulturou, přesto se ale objeví i témata obecnější - od vztahu anime ke křesťanství, až po kreslící umělou inteligenci. Samotné promítání pak nabídne velmi slibné tituly. „Letos máme velkou radost z filmů, které se podařilo domluvit. Orionův šíp a Pohodářky jsou takové novinky, že v Japonsku ještě ani nezmizely zkin. Autoři nám v podstatě na překlad dodávali ještě nedoanimovaná pracovní videa, protože konečné verze dodělali až minulý týden,” popisuje nabídku jeden z hlavních organizátorů akce Jan Horgoš.

Dalšími body programu jsou workshopy například z módního koutku či stanu bojovníků, nebo artist alley - umělecký koutek. V tom letos nově přibyde také sekce digitální tvorby.

Výrazným prvkem festivalové atmosféry je cosplay. Návštěvníci chodí v kostýmech svých oblíbených hrdinů z filmu či komiksu a zároveň hrají jejich role. I od tohoto se odvíjí program, zejména soutěže, jejichž vítězové bude Českou republiku reprezentovat na evropských kláních. V porotách usednou i zahraniční hosté, kteří budou pořádat i vlastní přednášky či workshopy. „Jsem nadšený z pozvání na Animefest a nemohu se dočkat, až osobně potkám všechny neuvěřitelné cosplayery z České republiky. Neváhejte a zastavte se na mém workshopu, bude mi ctí se s vámi potkat" předal své pozvání organizátorům belgický cosplayer Matthew, vystupující pod přezdívkou CaptainGhostly. Krom cosplayerských hostů dorazí například Tecuró Šimaguči, propagátor samurajských bojů s meči, nebo Orchid, španělská fotografka panenek.

Festival se každoročně nese v duchu určitého tématu, ke kterému se pak váže i festivalová hra. „Je to jedna ze srand, která Animefest hodně odlišuje prakticky od všech podobných akcí,” komentuje Jan Horgoš. Letošní téma „Naše vysněná já” s sebou nese čtyři frakce, do kterých se návštěvníci rozdělí pomocí různě barevných náramků. Během festivalu pak mohou aktivitou při programu nebo skenováním kódů skrze animefestní aplikaci sbírat body. Při zakončení akce pak bude jedna z frakcí prohlášena za vítěze. Kromě pásků, které jsou každý rok jiné, zaznamenají stálí návštěvníci ve vstupním balíčku ještě jednu změnu - místo přívěsku na klíče dostanou magnetku. Organizátoři tím reagují na stížnosti ohledně technické kvality klíčenek z posledních let.

Minulý rok se festivalu zúčastnilo přes šest tisíc lidí. Mnozí z nich přišli již po několikáté. „Na festivale mám nejradši tu atmosféru. Je to takové chvilkové vypnutí, nicneřešení a úleva od stresu. Užívám si to tady s lidmi, které mám ráda,” svěřila se studentka Pavlína Kulhavá, která Animefest letos navštíví už po šesté. Množství návštěvníků je vyvážené nutnou přípravou, o kterou se ve svém volném čase stará přes šest set organizátorů.

Animefest je nejstarším a největším conem (setkání fanoušků, pozn. redakce) svého druhu v České republice. První ročník se konal v roce 2004 a navštívily jej dvě stovky lidí. V současnosti se festival koná pod záštitou Japonského velvyslanectví. Více informací o programu můžete najít na adrese: www.animefest.cz .

Klíčová slova: animefest, pozvánka, cosplay

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.