21.05.2019 12:57


Pozvánka: Divoké historky, Tarantino nebo legendární Kinoautomat. Pražské kino Světozor oslaví 15 let novodobé existence přehlídkou filmů, které už v kině jen tak neuvidíte

Autor: Vojtěch Kočárník | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Provozovatelé pražského artového kina Světozor se rozhodli oslavit patnácté narozeniny svého podniku. Od 24. do 30. května nabídnou divákům program plný svých nejúspěšnějších, ale i nejsrdcovějších snímků. Návštěvníci dostanou příležitost vidět například Oscarem oceněné filmy Roma a Ida nebo záznam úspěšné londýnské činohry Frankenstein. Největším lákadlem bude slavný Kinoautomat, první interaktivní film na světě z roku 1967. 

Pražské kino Světozor oslaví patnáctiny

Praha – Celkem patnáct vybraných filmů nabídnou divákům v posledním květnovém týdnu provozovatelé Světozoru u příležitosti patnáctého výročí novodobé éry kina. „Zkoušeli jsme si představit, jaké filmy by samo kino rádo zahrálo znovu a při jejichž promítání by se cítilo skvěle a my spolu s ním. A tak vznikl program filmové přehlídky Patnáct, která je průřezem toho nejlepšího, co jsme uvedli v posledních letech. Tuhle krásnou patnáctiletou historii teď chceme oslavit s vámi diváky, bez kterých by to nešlo,“ informují pracovníci kina na internetových stránkách.

Program zahájí projekce českého filmu Alois Nebel, na kterou pak naváže prozatím poslední film slavného Quentina Tarantina Osm hrozných. V dalších dnech diváci uvidí i snímky oceněné Oscarem za nejlepší zahraniční film. Konkrétně půjde o polskou Idu, italskou Velkou nádheru a mexický film Roma, který v loňském roce vzbudil nadšení u filmových kritiků z celého světa. Návštěvníci mohou zajít i na Divoké historky, které byly se svými 11 699 diváky nejnavštěvovanějším filmem za celou historii kina.

Z českých snímků uvedou pořadatelé Občana Havla nebo přírodopisný dokument Planeta Česko, vhodný pro celou rodinu.

Pravděpodobně největší událostí celého programu bude slavný československý projekt Kinoautomat: Člověk a jeho dům. Jde o první interaktivní film, jehož děj mohou skrze hlasování utvářet sami diváci. Film režiséra Radúza Činčery vyvolal senzaci na světové výstavě EXPO’67 v Montrealu a dodnes je považován za jeden z nejslavnějších filmových experimentů. Snímek v minulosti uvedlo právě kino Světozor.

Kromě samotných filmů představí pořadatelé i nové filmové znělky natočené režisérem Jakubem Jiráskem. Objeví se v nich například Vladimír Špidla, Kateřina Neumannová nebo Sámer Issa.

Klíčová slova: Světozor, Film, Patnáct, Tarantino, Roma, Kinoautomat, pozvánka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.