10.05.2016 20:31


Pozvánka: Divadlo Feste uvede další čtyři premiéry finských dramat

Autor: Hana Drahokoupilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Divadelní soubor Feste si na květen připravil šest inscenací současných finských her. V šestém ročníku festivalu scénických čtení Specific představí šest premiér, z nichž některé byly pro tuto příležitost i přeloženy. Na slavnostním zahájení pronesla několik slov i finská velvyslankyně Helena Tuuriová.

Herci zahájili festival hrou Hamlet-dítě. Foto: Hana DrahokoupilováBrno - Zájemce o finské drama čekají ještě čtyři scénická čtení vybraných finských her. „Česká dramaturgie vůbec nevyužívá potenciál finského dramatu. Většina finských textů, které se hrají od 90. let v českých divadlech, jsou texty převážně bez tématu a tímto festivalem jsme chtěli pomoct k tomu, aby česká dramaturgie začala brát dobré finské texty na vědomí,“ uvádí dramaturg festivalu Otto Kauppinen.

Festival se odehrává v prostorách budovy Generálního ředitelství Báňské hutní společnosti v Brně, jejíž některé části jsou v současnosti nevyužívané a festival je tak zpřístupní divákům. Scénická čtení jsou tak o to zajímavější, jelikož se neodehrávají v běžných divadelních prostorách, ale v místnostech, které pro inscenace dramat nebyly nikdy určeny. Součástí některých představení je i přemisťování mezi různými místnostmi, čímž herci vtahují diváky do děje.

Festival byl zahájen přednáškou o exteriéru a interiéru budovy Báňské hutní společnosti, o kterou se postarala historička umění Petra Hlaváčková. Před hrou pronesl několik slov i dramaturg festivalu a překladatel her Otto Kauppinen a poté velvyslankyně Finska v České republice Helena Tuuri. „Jsem ráda, že spolu finská a česká kultura spolupracuje,“ řekla mimo jiné velvyslankyně, svůj proslov dokončila výzvou studentům, aby odjeli studovat do zahraničí, jelikož je to nejlepší způsob, jak poznat cizí kulturu.

Klíčová slova: Finsko, finské drama, Specific

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.