03.12.2018 22:01


Pozvánka: Avantgarda v Olomouci zachycuje rozpad Rakouska-Uherska

Autor: Ondřej Mazoch | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Výstava ve středu Olomouce zobrazuje vývoj avantgardního umění na pozadí nejistého meziválečného období minulého století. Přes čtyři sta děl se podařilo pořadatelům vystavit v olomouckém Muzeu umění.

Příšery války

Olomouc - Galerie zobrazuje mimo jiné vývoj nástupnických států Rakouska-Uherska, také proto ji zaštiťují ministři kultury V4 a Rakouska a předseda evropského parlamentu Antonio Tajani. V kontextu střední Evropy se jedná o naprostý unikát. Mezi obrazy, sochami, plakáty, knihami a časopisy si návštěvníci mohou vybrat ze stovky autorů.

Organizátorům se povedlo shromáždit díla z šedesáti institucí po celé Evropě. Mezi hlavní taháky výstavy patří jména evropského formátu jako je Emil Filla, František Kupka, Max Oppenheimer, Eugen Krón nebo Anton Jaszusch. Výstava Rozlomená doba je dosavadním největším projektem Muzea umění v Olomouci. Hlavní část je věnována především dobovým obrazům a sochám. Neotřelým doplňkem je doprovodná projekce z dobových filmů. Výstavě ale pro její význam organizátoři uvolnili celé patro.

 Díky záběru a výjimečnosti, které projekt skýtá, budou hosté moci výstavu zhlédnout až do roku 2020 v Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Společně také vychází kniha Rozlomená doba 1908 – 1928. Avantgardy ve střední Evropě. Výstavu v Olomouci mohou zájemci navštívit až do 1. ledna příštího roku.

Klíčová slova: Výstava, Avantgarda, Olomouc, Dějiny

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.